(FOTO) Świętowali 70-lecie OSP w Gminie Mściwojów

W sobotę świętowano 70-lecie Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Mściwojów. 

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Mściwojowie. Następnie nastąpił przemarsz w asyście strażackiej orkiestry dętej Hanysband. Na miejscu obchodów odbyło się wręczenie odznaczeń za zasługi dla pożarnictwa oraz oficjalne przekazanie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego Renault D14. Uroczystego przekazania dokonali minister Elżbieta Witek, Komendant Wojewódzki PSP we Wrocławiu Adam Konieczny, członek zarządu województwa Tadeusz Samborski, Krzysztof Strynkowski - pełnomocnik zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu, starosta Stanisław Laskowski oraz wójt Mariusz Foryś. 

Po wojnie, jesienią 1945 roku, wraz z przyjazdem do gromady Mściwojów osadników wojskowych i ludności zza Buga, zaczęto organizować życie na Ziemiach Odzyskanych. Ochotnicza Straż Pożarna w gminie zawiązała się jako jedna z pierwszych organizacji o charakterze społecznym w powojennej rzeczywistości i działa nieprzerwanie do chwili obecnej. Najwcześniej, bo już w 1946 roku powstała OSP na terenie plebanii w Mściwojowie. W latach 50. strażacy opuścili posesję plebanii i wynajęli za niewielką opłatą budynek gospodarczy, który w czynie społecznym mieszkańcy wsi przystosowali na potrzeby remizy. Remizę z prawdziwego zdarzenia udało się jednak wybudować dopiero na początku lat 60. Kółka rolnicze sfinansowały część materiałów budowlanych, udostępniły sprzęt. W czynie społecznym mieszkańcy Mściwojowa postawili nową remizę. Każdy mieszkaniec wsi zadeklarował przepracować przy budowie remizy trzy dniówki, a ci którzy nie mogli świadczyć pracy wpłacali na konto straży po 50 zł za każdy dzień. Początkowo strażacy korzystali z niedużej poniemieckiej motopompy, która bardzo przydała się w 1948 roku, gdy od pioruna zawaliła się wieża kościoła - przedstawiał historię OSP w Gminie Mściwojów druch Józefat Niedźwiecki.

Mściwojów OSP Ochotnicza Straż Pożarna OSP Mściwojów OSP Marcinowice OSP Targoszyn straż pożarna strażacy 70-lecie strażacy ochotnicy

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolny-slask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.