Zieloni i Razem stworzą prospołeczny komitet w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia w 2018 roku

Zieloni i Razem stworzą prospołeczny komitet w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia w 2018 roku

Partia Zieloni i Partia Razem wystawią wspólny komitet w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia w 2018 roku.

Na środowej konferencji przedstawiciele i przedstawicielki obu partii zaprezentowali „Deklarację Wrocławską" – porozumienie o wspólnym starcie, które podpisały m.in. Małgorzata Tracz, przewodnicząca Partii Zieloni oraz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, członkini zarządu krajowego Partii Razem. Obecni byli również członkowie władz lokalnych obu ugrupowań.

- Wrocław potrzebuje zmiany priorytetów w polityce miejskiej. Obecna formuła, być może trafna na przełomie wieków, wyczerpała się. Wrocławiowi potrzebna jest Rada Miejska złożona z osób, którym na sercu leży dobro miasta, a nie prywatne powiązania finansowo-polityczne. Dlatego liczymy na partnerską współpracę z ruchami progresywnymi i społecznymi. Zależy nam, by dołączające do porozumienia organizacje były dla nas partnerami i na równi z nami uczestniczyły w tworzeniu programu wyborczego i list wyborczych na zasadzie konsensusu - mówi Małgorzata Tracz, przewodnicząca Partii Zieloni.

Wojciech Browarny, członek Rady Województwa Dolnośląskiego Partii Razem, powiedział:

- W naszej wizji Wrocław jest pięknym i bezpiecznym europejskim miastem, którego mieszkańcy cieszą się wysokim standardem życia. Rafał Dutkiewicz nigdy nie miał prawdziwej opozycji w Radzie Miejskiej. Doprowadziło to do szeregu zaniedbań w polityce miejskiej: ogromnego zadłużenia, wyprzedaży mieszkań komunalnych, piętrzących się problemów socjalnych, budowy największej ilości galerii handlowych w Europie, zamierania lokalnych biznesów, wycinki tysięcy drzew, stagnacji w rozwoju komunikacji miejskiej i ciągłego deficytu partycypacji społecznej.

Środowisko Rafała Dutkiewicza, rządzącego stolicą Dolnego Śląska od 2002, na różnych etapach współpracowało zarówno z przedstawicielami Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, czy .Nowoczesnej, a ostatnio prezydent otrzymał również absolutorium od Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zieloni i Razem zgodnie twierdzą, że w tej sytuacji we Wrocławiu potrzebna jest prawdziwa opozycja.

- Niezwykle ważną kwestią będzie dla nas stworzenie list wyborczych złożonych z przedstawicieli i przedstawicielek wszystkich organizacji tworzących komitet, a także równa reprezentacja kobiet i mężczyzn na pierwszych i kolejnych miejscach list. Wspólnie będziemy pracować nad programem naprawczym dla Wrocławia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Zarządu Krajowego Razem podkreśliła otwartość wrocławskiego porozumienia na nowe podmioty oraz odróżniający lewicowe partie sposób współpracy w ramach nowego komitetu.

- Nie jesteśmy Platformą Obywatelską, która zaprasza inne organizacje do tworzenia wspólnego frontu, a następnie narzuca własnych liderów czy liderki - dodała Małgorzata Tracz. – Zmiana w samorządach jest potrzebna nie tylko we Wrocławiu, lecz także w innych miejscowościach w Polsce. Mamy nadzieję, że nasza dzisiejsza „Deklaracja Wrocławska" będzie pierwszą z wielu podobnych deklaracji wspólnego startu sił progresywnych w całej Polsce.

Porozumienie jest otwarte na inne środowiska prospołeczne, takie jak ruchy miejskie, związki zawodowe oraz stowarzyszenia, posiadające podobną wizję rozwoju Wrocławia.

- Już teraz widać, że wrocławianie i wrocławianki oczekują zmiany. W prze-prowadzonym przez Gazetę Wrocławską sondażu poparcia dla kandydata na prezydenta Małgorzata Tracz uzyskała 5%, a Wojciech Browarny 4,5%. To dobry początek. Cieszymy się z takiego zaufania mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i dołożymy starań, by do rady miejskiej w 2018 roku wystartował jeden komitet złożony z ruchów prospołecznych – dodał Paweł Pomian, przewodniczący wrocławskich Zielonych.

Razem i Zieloni nie przedstawili jeszcze kandydata ani kandydatki na prezydenta Wrocławia. Zapowiadają, że odpowiednią osobę wyłonią w drodze konsensusu i po dołączeniu innych ruchów progresywnych i społecznych.  - Nie chcemy prezentować tylko jednego nazwiska, lecz cały zespół ludzi, w tym kandydatów i kandydatki na wiceprezydentów i wiceprezydentki, a także radnych i radne miejskie. Liczymy na to, że wraz z dołączającymi do porozumienia nowymi ruchami wyłonimy najlepszą grupę ludzi, którzy będą prowadzić korzystne działania dla Wrocławia - podkreśla Paweł Pomian.

Na stronie www.deklaracjawroclawska.pl znajduje się pełna treść podpisanego porozumienia. Razem i Zieloni zachęcają do zaangażowania się w tworzenie pierwszego progresywnego komitetu wyborczego w Polsce, który może odmienić sposób funkcjonowania wrocławskiego samorządu.

Partia Zieloni Partia Razem koło wrocławskie prospołeczny komitet Wrocław Rada Miejska Wrocławia Małgorzata Tracz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolny-slask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.