Filharmonia Dowcipu

Kamień węgielny pod fabrykę Mercedesa

Kamień węgielny pod fabrykę Mercedesa

Na terenie DSAG S3 odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pierwszej w Polsce fabryki Mercedes-Benz.

Będziemy dzisiaj świadkami, nie boję się użyć tego słowa, epokowego wydarzenia zarówno dla Jawora, jak i dla województwa dolnośląskiego, dla Polski, ale również dla koncernu Daimler. Bo dzisiaj przyjmujemy Jawor do swojej mercedesowskiej rodziny - mówił Ewa Łabno-Falęcka, witając gości. 
Fabryka silników w Jaworze, będzie pierwszą tego typu fabryką koncernu w Europie poza Niemcami. Silniki z Jawora będą pracowały we wszystkich modelach Mercedesa.
 
Jestem bardzo dumny, że mogę dziś powitać się z państwem w Jaworze. Powód jest szczególny. Dziś zostanie wmurowany kamień węgielny pod budowę pierwszej fabryki Mercedesa w Polsce. Tym samym kontynuujemy dwudziestoletnią, udaną współpracę naszej firmy z Polską - mówił Andreas Schenkel, prezes zarządu Mercedes-Benz Manufacturing Poland. - Szczególnie serdecznie witam wicepremiera, ministra rozwoju i finansów, pana Mateusza Morawieckiego. Bez pana, panie premierze, realizacja naszej inwestycji nie byłaby możliwa. Dziękujemy za ogromne wsparcie od pana i pańskiego rządu - dodawał.
Z kolei wicepremier Morawiecki w swym wystąpieniu nie tylko wykazał się wielką znajomością Ziemi Jaworskiej i regionu, ale także wspomniał o tym, że ściągnięcie inwestora wymagało niemałej pracy proceduralnej, o której na co dzień nie mówi się zbyt wiele.
 
Bardzo się cieszę, że na tych polach, które dzisiaj wyglądają jak płaska powierzchnia kosmiczna, powstanie taka fabryka. W 1241 roku dosłownie rzut kamieniem stąd rozegrała się wielka bitwa polsko-mongolska, gdzie wnuk Czingis-chana Batu-Chan pokonał pod Legnicą, właśnie tutaj, polskie wojska. Wtedy nasi niemieccy sojusznicy spóźnili się o kilka dni. Parę tysięcy rycerzy niemieckich miało dojechać tutaj i dojechali, ale troszeczkę za późno. Dzisiaj cieszę się bardzo, że się nie spóźnili. Cieszę się, że są na czas, że budujemy tą polsko-niemiecką markę i jakość, że stąd wyjadą silniki Mercedesa zrobione w Polsce, made in Poland. Jeśli ta fabryka będzie tak szybko rosła, jak prezes Andreas Schenkel się nauczył polskiego, to myślę, że za rok będziemy pierwsze silniki stąd wywozić. Jak wiadomo prace przy takich skomplikowanych projektach są wielowątkowe. Nie wszystko państwo widzicie, co się dzieje na miejscu, w zakresie przekształceń, również terenów które były w posiadaniu Agencji Nieruchomości Rolnych. Chciałem podziękować w szczególności pani minister Witek, za to, że parokrotnie pomagała przy wszystkich działaniach związanych z ANR i ze strefami ekonomicznymi. To są działania bardzo konkretne, proceduralne, czasami niewidoczne, ale bez nich nie moglibyśmy dzisiaj tu być. Jawor to kiedyś jedno z najbogatszych księstw piastowskich w XIII i XIV wieku, wspaniale się rozwijających, a dzisiaj myślę, że Jawor, Bolków, Wądroże Wielkie, cały powiat jaworski z powrotem będzie kwitł - podkreślał wicepremier Mateusz Morawiecki
Głos zabrali również Rolf Nikel, ambasador Republiki Federalnej Niemiec oraz Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw. Za pomocą telebimu Jawor w rodzinie Mercedesa powitali pracownicy innych fabryk koncernu. W części artystycznej wystąpił chór Madrygał z Legnickiego Centrum Kultury. Na zakończenie uroczystości dr Andreas Schenkel wręczył minister Elżbiecie Witek kwiaty.
 
Fotorelacja z wydarzenia znajduje się TUTAJ.

Mercedes Mercedes-Benz Manufacturing Poland Daimler dr Andreas Schenkel Mateusz Morawiecki Elżbieta Witek Ewa Łabno-Falęcka fabryka DSAG S3 WSSE

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolny-slask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.