Veto Prezydenta

Veto Prezydenta
źródło: natemat.pl

Prezydenckie veto wobec zmian w sądownictwie wywołało sporo komentarzy.

Niektórzy na przykład stwierdzili, że Prezydent stał się w ten sposób „niezależny”. Bo przed vetem to, jak rozumiem, miał być „zależny”. Myśląc w ten sposób pomijamy pewną istotną kwestię.

Krytycy Andrzeja Dudy obsesyjnie wręcz zarzucają mu ten brak niezależności sugerując, że jest on tylko kukiełką Kaczyńskiego. Za dowód na poparcie tej tezy miałoby robić to, że zasadniczo nie blokuje on ustaw uchwalanych przez Sejm. Tylko czy to jest rzeczywiście dowód na to, że Prezydent nie ma własnego zdania?

Człowiek niezależny ma własne poglądy – powiadają ci, którzy uparli się widzieć w Prezydencie tylko długopis do podpisywania ustaw. No dobra, zgadzam się. A może po prostu Andrzejowi Dudzie podobają się uchwalane przez Sejm ustawy. Może uważa je za właściwe, i to takie właśnie są jego poglądy? Krytycy całkowicie pomijają to, że Prezydent wywodzący się z PiS może naturalnie mieć poglądy zbieżne z PiS, choć to jest wręcz oczywiste.

No bo jakich poglądów należy spodziewać się po polityku: zbieżnych z partią do której należy, czy skrajnie odmiennych? To oczywiste, że członkowie lub politycy się z niej wywodzący myślą podobnie do reszty grupy. Jakby się różnili, to nie tworzyliby jednego stronnictwa. Ja bym wręcz uznał za podejrzane, gdyby w jednej partii byli ludzie o całkowicie odmiennych ideach. Jeśli nie łączą ich wartości, to co? Ustalenia co do podziału łupów?

Więc jakie poglądy może mieć niedawny członek Prawa i Sprawiedliwości i jego reprezentant w ostatnich wyborach prezydenckich, Andrzej Duda? Skoro był w PiS, to znaczy że mu ta partia i jej „klimat ideowy” najwyraźniej odpowiadały. Tak jak Komorowskiemu odpowiadało PO, a Kwaśniewskiemu SLD. Też nie sypali vetem wobec projektów własnych partii i nie było w tym nic dziwnego.

A co z vetem? Czy Prezydent rzeczywiście robi to po to, aby „się uniezależnić”? Może i tak, dopuszczam różne warianty. Możliwe, że ustrój sądów jest mu całkiem obojętny i robi to, aby podkreślić swoją pozycję. A może też być tak, że uznał tę akurat ustawę za złą i postanowił zablokować. Banalne, ale jakoś nikt nie bierze pod uwagę takiej możliwości. Zresztą obie opcje wcale się nie wykluczają: Prezydent mógł wykorzystać to, że uchwalono coś, z czym się nie zgadza do takiego zabiegu wizerunkowego.

Uderza mnie to niedopuszczanie do siebie myśli, że politycy mogą kierować się jakimiś poglądami czy emocjami. Komentatorzy z góry uznają, że politycy działają racjonalnie i kierują się w stu procentach względami wizerunkowymi i taktycznymi. A przecież to racjonalne spojrzenie na politykę jest skrajnie nierozsądne!

Politycy to przecież też ludzie i mają jakieś swoje wartości. Mogą to być i te „złe wartości”, ale tak jak każdy człowiek mogą kierować się czymś więcej niż taktyką.

prezydent Andrzej Duda weto prezydenckie veto

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolny-slask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.