Piernikowe atrakcje Święta Chleba i Piernika 2017

Piernikowe atrakcje Święta Chleba i Piernika 2017

Jawor raz w roku zamienia się w europejską stolicę piekarzy i piernikarzy podczas obchodów Święta Chleba i Piernika. Tegoroczne wydarzenie przypada w dniach 25-27 sierpnia.

Możemy spodziewać się bogactwa smaków i zapachów świeżo wypieczonego pieczywa oraz aromatycznych pierników. Nie zabraknie również niezwykle ciekawych pokazów oraz warsztatów obrazujących tradycje piernikarskie regionu, organizowanych przez Muzeum Regionalne w Jaworze. W centrum Rynku, podobnie jak w ubiegłym roku, w sąsiedztwie siedziby Informacji Turystycznej na dzieci i dorosłych czekać będą atrakcje „Piernikowa”. W tym roku przyjadą do nas wystawcy z Polski i Republiki Czeskiej.W programie:

Pracownia Piernika Artystycznego – Wilków: piernikowe dekoracje

Piernik Wrocławski: degustacja i piernikowe pamiątki

Piernikarnia Śląska - Niemcza: warsztaty wypieku pierników

Muzeum Regionalne w Jaworze - piernik świętomarciński - warsztaty

Słodka Chatka – Trzcińsko: warsztaty lukrowania pierników

Pierniki z Oleśnicy – pierniki pszenno-żytnie

Muzeum Toruńskiego Piernika – smaki polskie: pokazy i degustacja

Pierniki Bardzkie – pokaz rzeźbienia drewnianych form

Oldrich Kvapil – Czechy:  warsztat mistrza form piernikarskichgramie.

 

Dzięki programowi, przygotowanemu przez Muzeum będziemy mogli uczestniczyć w warsztatach wypieku pierników jaworskich i pierników niemczańskich. Uczestnicy warsztatów mogą przekonać się jak wyglądała praca w piekarni i jak odbywała się produkcja pierników przygotowywanych w tradycyjnym piecu. W oparciu o dawne receptury można będzie własnoręcznie przygotować wypieki z tradycyjnych form piernikarskich. Jedną z form będzie wizerunek średniowiecznego patrona miasta Jawora, św. Marcina. Dla turystów w siedzibie Informacji Turystycznej w Rynku przygotowane będą pamiątki i wyroby rękodzieła lokalnych twórców. Będzie tu można również nabyć jaworskie pierniki.

Kolejną atrakcją przygotowaną dla uczestników jest prezentacja wyrobów piernikarskich Muzeum Okręgowego w Toruniu. Pierniczki, w tym znane i cenione w  świecie katarzynki robione są zgodnie ze starymi recepturami, bez żadnych konserwantów i innych ulepszaczy.

Wśród wyrobów znaleźć można: Pierniki: tradycyjne, tradycyjne z różą i czekoladą, Kawusie, Pierniki Mistrzowskie, Gentlemańskie (Dżentelmeńskie) oraz Kostki tradycyjne.

Oczywiście w programie nie może zabraknąć również warsztatów lukrowania pierników Marcina Goetza. Pan Goetz w swojej pracowni traktuje ciasto jak materiał plastyczny, z którego wyrabia i wypieka wspaniałe pierniczki. Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość tworzenia niepowtarzalnych kształtów. Z piernika można wyczarować wszystko co podsunie nam wyobraźnia.

Kolejnym wyjątkowym gościem, który zaszczyci Nas podczas Święta Chleba i Piernika będzie Pan Oldřich Kvapil - mistrz, rzeźbiarz, który zajmuje się tworzeniem drewnianych form do pierników od 1966 r. W 2003 r. otrzymał zaszczytny tytuł "nosiciela tradycji ludowej" przyznawany przez Ministerstwo Kultury dla osób szczególnie ważnych dla zachowania dziedzictwa kulturowego Czech. Podczas naszej imprezy uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z przykładowymi pracami Pana Oldřicha ,a także podpatrzeć jak tworzy swoje formy do pierników.

Serdecznie zapraszamy na tegoroczne Święto Chleba i Piernika, gdzie razem będziemy przeżywać, uczyć się i na nowo poznawać „słodką” kulturę i tradycję Naszego miasta.

Piernikowe atrakcje odbywać się będą: w piątek 25 sierpnia oraz w sobotę 26 sierpnia w godzinach od 10 do 20, zaś w niedzielę 27 sierpnia w godzinach od 10 do 15.

Święto Chleba i Piernika SChiP 2017 Piernikowo Muzeum Regionalne w Jaworze Oldrich Kvapil pierniki rynek

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolny-slask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.