Filharmonia Dowcipu

„Od solidarycy do TypoPolo” – premiera książki!

„Od solidarycy do TypoPolo” – premiera książki!

Już dziś premiera książki „Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989” Agaty Szydłowskiej!

Na przykładzie różnych krojów pism autorka pokazuje, że typografia uwikłana jest w złożone procesy konstruowania i negocjowania tożsamości, ruchy emancypacyjne, nacjonalizmy, a także dyskusje o podłożu klasowym.

Litery nie biorą się znikąd – ktoś je kiedyś zamówił, ktoś zaprojektował, ktoś wprowadził do obiegu, a następnie wielu innych stosowało do różnych celów. Im bardziej owe znaki są pozornie neutralne, tym bardziej zakamuflowana jest związana z nimi treść kulturowa. To, że na co dzień obcujemy z takim, a nie innym rodzajem pisma, nie jest wynikiem dziejowej konieczności, ewolucji czy kwestią wygody, lecz rezultatem procesów historycznych i kulturowych, jakie rozgrywały się w Europie – pisze autorka we wstępie. 

Szydłowska w przenikliwy sposób łączy ze sobą wiedzę z zakresu antropologii kultury,everyday life studies oraz historii dizajnu i typografii, by ukazać kulturowe mechanizmy kryjące się za pozornie niezauważalnymi, obojętnymi i apolitycznymi literami. Literami, z którymi do czynienia mamy wszyscy i wszędzie: w książkach, na plakatach, barowych szyldach czy tablicach z nazwami ulic.

 

Agata Szydłowska, Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po 1989 roku

Wydanie: pierwsze, Wrocław 2017

Seria: Na Jeden Temat

ISBN: 978-83-65588-24-1

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 154 × 230

Liczba stron: 224

Premiera: 6 lutego 2018

Od solidarycy do TypoPolo premiera książki książka Agata Szydłowska

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolny-slask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.