Filharmonia Dowcipu

Gwoździewicz poszerza horyzonty. Dolnośląski Festiwal Nauki po raz pierwszy w Jaworze

Nie ma lepszego sposobu na popularyzację nauki niż poprzez ukazanie jej bezpośredniego wpływu na nasze życie codzienne. Tak było w I Liceum Ogólnokształcącym im. Księcia Bolka I w Jaworze.

Punktualnie w samo południe w jaworskim LO rozpoczął się wykład dotyczący racjonalizacji zużycia energii w gospodarstwie domowym. Prelegentem był dr inż. Maciej Gwoździewicz z Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej, absolwent jaworskiego "Bolka". Wykład odbył się w ramach XX edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Dolnośląski Festiwal Nauki zawitał do Jawora. Był to wykład z fizyki, z elektryki, ale podany w bardzo przystępnej formule. Dowiedzieliśmy się jak oszczędzać w bardzo prosty sposób, jak płacić mniejsze rachunki. Oczywiście przy zachowaniu naukowości wykładu i bardzo precyzyjnej wypowiedzi dr inż. Macieja Gwoździewicza - mówił Mieczysław Michalski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze.

Główną tematyką spotkania było omówienie sposobów na ograniczenie zużycia energii w gospodarstwie domowym. Prowadzący omawiał zjawiska fizyczne w urządzeniach codziennego użytku takich jak lodówka, pralka, czajnik, płyta grzewcza czy żarówka. Prezentację zakończył temat rychłej rewolucji w motoryzacji w postaci samochodów o napędzie elektrycznym. Audytorium żywo reagowało na przedstawianą prezentację, która zawierała również elementy humorystyczne.

Miło mi po 12 latach wrócić do jaworskiego LO. W tym roku po raz pierwszy Dolnośląski Festiwal Nauki zawitał do Jawora, przede wszystkim dzięki porozumieniu, jakie w maju br. zostało podpisane między Wydziałem Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej a Starostwem Powiatowym w Jaworze. Mam nadzieję, że za rok nie będzie w Jaworze Dnia Nauki, ale Dni Nauki, przynajmniej dwa - podsumował wykład prelegent dr inż. Maciej Gwoździewicz.

W otwartym wykładzie oprócz uczniów jaworskiego Liceum z dyrektorem Mieczysławem Michalskim na czele udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej z Piotrowic, Zespołu Szkół w Męcince, ZSiP w Bolkowie, PCKZiU w Jaworze. Starostwo Powiatowe w Jaworze reprezentowali naczelnik Beata Janas i wicestarosta Arkadiusz Baranowski. Pojawili się także goście, wśród nich ksiądz ks.Tomasz Bunikowski z Parafii pw. św. Marcina w Jaworze.

Wykład był bardzo interesujący, z ciekawą formą prezentacji, dostosowaną do słuchaczy. Mam nadzieję, że dzięki usłyszanym dziś wskazówkom moje rachunki za energię elektryczną będą mniejsze - zauważał radny Krzysztof Detyna.

Na koniec spotkania dyrektor Mieczysław Michalski i dr inż. Maciej Gwoździewicz wyrazili nadzieję na to, że Dolnośląski Festiwal Nauki na trwałe wpisze się w kalendarz jaworskich imprez.

Konsumujemy pierwsze owoce porozumienia między Powiatem Jaworskim a Politechniką Wrocławską. Dr inż Maciej Gwoździewicz wygłosił interesujący wykład. Jestem mile zaskoczony, że tak fascynująco można opowiadać o oszczędzaniu energii, pralkach, lodówkach i artykułach AGD. Dziękuję w imieniu władz Powiatu Jaworskiego za ten ciekawy wykład. To kolejny krok do tego, aby to nie był tylko Dzień Nauki w naszej szkole, ale przynajmniej cykliczna, dwudniowa impreza z większą liczbą panelistów - zaznaczał wicestarosta Arkadiusz Baranowski.

I Liceum Ogólnokształcące w Jaworze I LO I LO im. Księcia Bolka I Dolnośląski Festiwal Nauki Politechnika Wrocławska PWr dr inż. Maciej Gwoździewicz Mieczysław Michalski

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolny-slask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.