X Legnickie Prezentacje Edukacyjne


Przewodnik po serwisie

Witamy na portalu informacyjnym dolny-slask24h.pl. W tym miejscu między innymi odpowiemy na pytania, co można robić w serwisie i dlaczego warto z nami zostać? Oto krótki przewodnik po dolny-slask24h.pl.

Portal jest przede wszystkim źródłem informacji. Znajdziecie tutaj najświeższe informacje, zdjęcia i wideo m.in. z Dolnego Śląska i z Polski. Oprócz informacji w postaci artykułów oraz galerii z najbardziej interesujących wydarzeń kulturowych, sportowych i innych dajemy naszym odbiorcom możliwość dodawania bezpłatnych ogłoszeń.

To jednak nie wszystko, co mamy do zaoferowania. Przed Wami mnóstwo możliwości, wystarczy, że zarejestrujecie się w serwisie. W panelu dostępnym na stronie profilowej będziecie mogli między innymi edytować informacje o sobie oraz pisać własne artykuły. Wszystkie przesłane materiały przed publikacją muszą zostać zweryfikowane przez redakcję.

Dodaj artykuł

Jest to podstawowa funkcja oferowana przez dolny-slask24h.pl. Po wybraniu opcji „Dodaj artykuł”, pojawi się formularz, w którym możecie zamieszczać swoje teksty. Mogą to być Wasze autorskie teksty, omówienia artykułów publikowanych w innych serwisach (wówczas koniecznie z podaniem źródła takiego artykułu!), recenzje, relacje z wydarzeń, zapowiedzi imprez itp. W żaden sposób Was nie ograniczamy.

Artykuł możecie podczas pracy zapisać i powrócić do niego później. Dopóki jest on artykułem roboczym, możecie edytować go i wszystko w nim zmieniać. Jeśli tekst macie już gotowy, przed wysłaniem go do redakcji musicie dodać do niego zdjęcie, najlepiej dotyczące opisywanego przez Was tematu. Pamiętajcie też o podaniu opisu oraz autora (źródła) zdjęcia.

Po wysłaniu tekstu do redakcji i jego akcpetacji nie będzie już możliwa edycja danego artykułu, dlatego przed wysłaniem go do nas, upewnijcie się, że wszystko dokładnie uzupełniliście.

Dlaczego warto zostać Dziennikarzem Obywatelskim?

Redakcyjne awanse, czyli od debiutanta do redaktora
Autorzy publikujący u nas materiały, mogą awansować w redakcyjnej hierarchii, która rozpoczyna się od „Debiutanta”. Kolejne szczeble to „Praktykant”, „Reporter”, „Dziennikarz” i „Redaktor”. W przypadku przydzielania tych statusów, liczba zamieszczonych materiałów nie jest podstawowym kryterium. W tym przypadku liczyć się będzie ich jakość i wartość informacyjna.
Za awansami idą oczywiście redakcyjne przywileje, np. możliwość otrzymania gadżetu związanego z serwisem dolny-slask24h.pl czy też dołączenie do grona naszych pracowników. Przywileje są przez nas przyznawane osobom, które wykazały się w serwisie pewnym dorobkiem i regularnie zamieszczają materiały.

Dziennikarstwo obywatelskie*
To rodzaj dziennikarstwa uprawianego przez niezawodowych dziennikarzy w interesie społecznym. Jego powstanie i rozwój wiążą się z Internetem, bo to medium - w przeciwieństwie do prasy, radia czy telewizji - umożliwia każdemu interaktywne współtworzenie swojej zawartości i jej masowy kolportaż. Internet pozwala na tworzenie i publikację artykułów w czasie rzeczywistym oraz wspólną pracę w sposób wirtualny dziennikarzy z całego świata.
Z dziennikarstwem obywatelskim wiążą się szczególnie informacyjne serwisy internetowe, które pozwalają internautom na współtworzenie swojej zawartości.

Prawo prasowe w Polsce*
Dziennikarze obywatelscy są dziennikarzami, w rozumieniu polskiego Prawa prasowego, jeżeli zajmują się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych na rzecz i z upoważnienia redakcji. Oznacza to, że dziennikarzom obywatelskim przysługują takie same prawa (np. prawo dostępu do informacji) i obowiązki (np. obowiązek przestrzegania etyki zawodowej i zachowania szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystywaniu materiałów prasowych) co zawodowym dziennikarzom. W rezultacie, dziennikarze obywatelscy podlegają ochronie przed bezprawnym zmuszaniem do publikowania lub zaniechania publikowania materiałów prasowych oraz tłumieniem krytyki prasowej. Jednocześnie sami ponoszą odpowiedzialność cywilną i karną za swoje publikacje. Odpowiedzialność taką ponosi także dziennikarz będący redaktorem, w rozumieniu Prawa prasowego, nawet wówczas gdy swoją pracę wykonuje niezawodowo.

Perspektywy rozwoju*
Zdaniem specjalistów dziennikarstwo obywatelskie będzie się wciąż dynamicznie rozwijać. Podkreśla się przewagę dziennikarzy obywatelskich w postaci lepszej znajomości lokalnych kontekstów zdarzeń, braku ograniczeń w postaci sztywnej linii programowej czy surowej oceny kolegiów redakcyjnych. Nie bez znaczenia jest także łatwość i szybkość zamieszczania materiałów, która może stanowić o przewadze dziennikarzy obywatelskich nad zawodowymi.

Patronaty

Serwis dolny-slask24h.pl jest już na tyle znanym tytułem, że może patronować różnym imprezom i instytucjom.

Kontakt

Redakcja służy Wam pomocą. W razie potrzeby kontaktujcie się z nami poprzez e-mail: kontakt@dolny-slask24h.pl.

Jeżeli uważacie, że jakieś dodatkowe informacje, ułatwiające poruszanie się po serwisie byłyby Wam potrzebne, wpisujcie je pod niniejszym tekstem.

* Żródło: Wikipedia

Reklama