Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Zieloni i Razem stworzą prospołeczny komitet w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia w 2018 roku

Zieloni i Razem stworzą prospołeczny komitet w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia w 2018 roku
Fot. materiały prasowe

Partia Zieloni i Partia Razem wystawią wspólny komitet w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia w 2018 roku.

Na środowej konferencji przedstawiciele i przedstawicielki obu partii zaprezentowali „Deklarację Wrocławską" – porozumienie o wspólnym starcie, które podpisały m.in. Małgorzata Tracz, przewodnicząca Partii Zieloni oraz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, członkini zarządu krajowego Partii Razem. Obecni byli również członkowie władz lokalnych obu ugrupowań.

- Wrocław potrzebuje zmiany priorytetów w polityce miejskiej. Obecna formuła, być może trafna na przełomie wieków, wyczerpała się. Wrocławiowi potrzebna jest Rada Miejska złożona z osób, którym na sercu leży dobro miasta, a nie prywatne powiązania finansowo-polityczne. Dlatego liczymy na partnerską współpracę z ruchami progresywnymi i społecznymi. Zależy nam, by dołączające do porozumienia organizacje były dla nas partnerami i na równi z nami uczestniczyły w tworzeniu programu wyborczego i list wyborczych na zasadzie konsensusu - mówi Małgorzata Tracz, przewodnicząca Partii Zieloni.

Wojciech Browarny, członek Rady Województwa Dolnośląskiego Partii Razem, powiedział:

- W naszej wizji Wrocław jest pięknym i bezpiecznym europejskim miastem, którego mieszkańcy cieszą się wysokim standardem życia. Rafał Dutkiewicz nigdy nie miał prawdziwej opozycji w Radzie Miejskiej. Doprowadziło to do szeregu zaniedbań w polityce miejskiej: ogromnego zadłużenia, wyprzedaży mieszkań komunalnych, piętrzących się problemów socjalnych, budowy największej ilości galerii handlowych w Europie, zamierania lokalnych biznesów, wycinki tysięcy drzew, stagnacji w rozwoju komunikacji miejskiej i ciągłego deficytu partycypacji społecznej.

Środowisko Rafała Dutkiewicza, rządzącego stolicą Dolnego Śląska od 2002, na różnych etapach współpracowało zarówno z przedstawicielami Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, czy .Nowoczesnej, a ostatnio prezydent otrzymał również absolutorium od Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zieloni i Razem zgodnie twierdzą, że w tej sytuacji we Wrocławiu potrzebna jest prawdziwa opozycja.

- Niezwykle ważną kwestią będzie dla nas stworzenie list wyborczych złożonych z przedstawicieli i przedstawicielek wszystkich organizacji tworzących komitet, a także równa reprezentacja kobiet i mężczyzn na pierwszych i kolejnych miejscach list. Wspólnie będziemy pracować nad programem naprawczym dla Wrocławia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Zarządu Krajowego Razem podkreśliła otwartość wrocławskiego porozumienia na nowe podmioty oraz odróżniający lewicowe partie sposób współpracy w ramach nowego komitetu.

- Nie jesteśmy Platformą Obywatelską, która zaprasza inne organizacje do tworzenia wspólnego frontu, a następnie narzuca własnych liderów czy liderki - dodała Małgorzata Tracz. – Zmiana w samorządach jest potrzebna nie tylko we Wrocławiu, lecz także w innych miejscowościach w Polsce. Mamy nadzieję, że nasza dzisiejsza „Deklaracja Wrocławska" będzie pierwszą z wielu podobnych deklaracji wspólnego startu sił progresywnych w całej Polsce.

Porozumienie jest otwarte na inne środowiska prospołeczne, takie jak ruchy miejskie, związki zawodowe oraz stowarzyszenia, posiadające podobną wizję rozwoju Wrocławia.

- Już teraz widać, że wrocławianie i wrocławianki oczekują zmiany. W prze-prowadzonym przez Gazetę Wrocławską sondażu poparcia dla kandydata na prezydenta Małgorzata Tracz uzyskała 5%, a Wojciech Browarny 4,5%. To dobry początek. Cieszymy się z takiego zaufania mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i dołożymy starań, by do rady miejskiej w 2018 roku wystartował jeden komitet złożony z ruchów prospołecznych – dodał Paweł Pomian, przewodniczący wrocławskich Zielonych.

Razem i Zieloni nie przedstawili jeszcze kandydata ani kandydatki na prezydenta Wrocławia. Zapowiadają, że odpowiednią osobę wyłonią w drodze konsensusu i po dołączeniu innych ruchów progresywnych i społecznych.  - Nie chcemy prezentować tylko jednego nazwiska, lecz cały zespół ludzi, w tym kandydatów i kandydatki na wiceprezydentów i wiceprezydentki, a także radnych i radne miejskie. Liczymy na to, że wraz z dołączającymi do porozumienia nowymi ruchami wyłonimy najlepszą grupę ludzi, którzy będą prowadzić korzystne działania dla Wrocławia - podkreśla Paweł Pomian.

Na stronie www.deklaracjawroclawska.pl znajduje się pełna treść podpisanego porozumienia. Razem i Zieloni zachęcają do zaangażowania się w tworzenie pierwszego progresywnego komitetu wyborczego w Polsce, który może odmienić sposób funkcjonowania wrocławskiego samorządu.

Partia Zieloni Partia Razem koło wrocławskie prospołeczny komitet Wrocław Rada Miejska Wrocławia Małgorzata Tracz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.