Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Partia Razem pyta PKP PLK

Partia Razem pyta PKP PLK

Działacze partii Razem wystosowali szereg pytań do PKP PLK dotyczących modernizacji linii kolejowych E59 i E20.

Jak podkreślają politycy ugrupowania Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK, zapowiedział przy okazji prezentacji planów modernizacji linii kolejowej do Słupska, że trwają analizy „możliwości podniesienia prędkości do 200 km/h także na innych odcinkach". Równocześnie PKP PLK praktycznie rezygnuje z analogicznego podniesienia prędkości na trasie E59 (Szczecin-Poznań-Wrocław) wbrew wcześniejszym planom. 

Działacze Razem zauważają, iż w tym samym czasie rosną wątpliwości co do zakresu prac na E20 na odcinku Swarzędz-Sochaczew, który wymusza częściowe zamknięcie tej linii przez okres ponad 2 lat.

W związku z powyższym okręgi Razem Wrocław, Razem Poznań, Razem Szczecin, Razem Kalisz i Razem Konin wspólnie wystosowały listę pytań do PKP PLK dotyczących modernizacji linii E59 i E20. Oto one:

1. Co spowodowało odejście od koncepcji modernizacji szlaku E59 na odcinku Poznań - Szczecin do prędkości maksymalnej 200 km/h dla pociągów pasażerskich i 120 km/h dla pociągów towarowych? Była ona jeszcze aktualna w 2009 r.
2. Kontrakt na zaprojektowanie zmodernizowanej linii E59 na odcinku Poznań - Szczecin zakłada 25 mln zł na ewentualne zamówienia uzupełniające. Czy możliwe byłoby ujęcie projektu linii kolejowych na 200 km/h w ramach tych dodatkowych prac? 
3. Czy linia ta brana jest pod uwagę w kontekście ogłoszonej w grudniu 2016 r. nowej strategii PKP PLK, wedle której główne szlaki kolejowe w Polsce powinny być modernizowane do prędkości 200 km/h? Przykładem takiej zmiany są wytyczne projektowe dla linii nr 202. 
4. Jakie byłyby przewidywane czasy jazdy najszybszych pociągów pasażerskich w przypadku modernizacji linii E59 na odcinku Poznań - Szczecin do 160 i do200 km/h?
5. Fundacja Pro Kolej i Centrum Zrównoważonego Transportu skrytykowały zakres prac na linii E20 na odcinku Sochaczew - Swarzędz, domagając się ograniczenia do przebudowy stacji Łowicz, Kutno, Koło, Konin, wymiany nawierzchni torowej na podkładach drewnianych oraz przebudowy tylko wybranych obiektów inżynieryjnych. Czy brano pod uwagę ten zmniejszony zakres robót? Co spowodowało rezygnację z tak okrojonego zakresu?
6. Czy po zakończeniu prac na odcinku Sochaczew - Swarzędź cała linia E20 na odcinku Poznań-Warszawa spełniać będzie wymagania TSI? Jeżeli nie, to dlaczego?
7. Prace ujęte na podstawowej liście KPK po aktualizacji zakładają dostosowanie układu torowego linii E59 na odcinku Poznań - Wrocław do prędkości 200km/h dla pociągów pasażerskich. Kiedy PKP PLK zakłada dostosowanie pozostałych elementów infrastruktury do tej prędkości? Jakie byłyby szacunkowe koszty niezbędnych prac dostosowawczych w tym zakresie? Kiedy będzie możliwe uruchomienie pociągów pasażerskich z taką prędkością na tym odcinku?
8. Jakie byłyby przewidywane czasy jazdy najszybszych pociągów pasażerskich w przypadku modernizacji linii E59 na odcinku Poznań-Wrocław do 160 i do 200 km/h? 
9. Czy PKP PLK przy wspomnianych powyżej modernizacjach stosuje skrajnię 1-VM czy GC?

Partia Razem Razem Wrocław PKP PLK Ireneusz Merchel linia kolejowa E59 linia kolejowa E20

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.