Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Kij SLD ma dwa końce

Kij SLD ma dwa końce
Fot. dolny-slask24h.pl

Jeden z liderów dolnośląskiego SLD Czesław Cyrul na stronie partii w dosadnych słowach skomentował zmianę przez wrocławskich radnych nazw ulic Armii Ludowej i gen. Berlinga, używając słów "opętani głupotą, ślepotą i nienawiścią".

Nie wspomniał jednak, że w leżącym około 70 km od Wrocławia mieście Jawor, głosami współrządzących gminą radnych tegoż samego SLD, nazwę ul. gen Zygmunta Berlinga przemianowano na ul. Spacerową. Mało tego, ulicę innego komunistycznego bohatera, Adama Rapackiego, współrządząca miastem koalicja współtworzona m.in. przez PO i SLD wraz z prawicową opozycją zmieniła pod presją lokalnej społeczności na ul. kard. Stefana Wyszyńskiego, przy zaledwie jednym głosie wstrzymującym. 
 
Dosadne słowa polityka Sojuszu trudno więc odbierać inaczej niż jako polityczna gra na resentymentach postkomunistów. Ale tylko wtedy, gdy jest to postkomunistycznej lewicy wygodne. Trudno bowiem przypuszczać, by w dolnośląskim SLD nie wiedzieli o działaniach kolegów i koleżanek z Jawora. Jak się więc okazuje, gdy SLD jest w opozycji to zmiana nazwy ulicy przez radnych klubu Rafała Dutkiewicza i PiS-u jest "dalszym ciągiem fałszowania historii" oraz "praniem nieodpornych mózgów" poprzez "haniebne uchwały". Gdy w Radzie Miejskiej, jak w przypadku Jawora, nie zasiada ani jeden radny PiS-u, a współrządzą w niej radni Sojuszu, najwyraźniej wszystko jest w porządku. 
 
Warto wspomnieć, iż to w myśl tzw. ustawy dekomunizacyjnej z 1 kwietnia 2016 roku nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować, choćby poprzez nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989.
 
Nie jest to więc wymysł samych samorządowców, choć to do nich należy podjęcie uchwał w sprawie zmian nazw ulic. Czesław Cyrul swój wywód kończy m.in. słowami, iż PiS nie wszystkich ogłupi i zabierze im zdrowy rozsądek. Czy tę robotę dokończyć mają sami politycy SLD?

 

Tekst Czesława Cyrula znajduje się TUTAJ

Wrocław Jawor zmiany nazw ulic ustawa dekomunizacyjna SLD Sojusz Lewicy Demokratycznej Czesław Cyrul ul. Armii Ludowej ul. gen. Berlinga ul. Adama Rapackiego ul. Zygmunta Berlinga ul. Spacerowa ul. kard. Stefana Wyszyńskiego

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

kici
kici 28 czerwca 2017 o 19:06

Szkoda czasu zajmować się takimi kanapowymi partyjkami, których nawet w Sejmie nie ma...

Lubię to! 7
czerwone chorągiewki
czerwone chorągiewki 28 czerwca 2017 o 18:02

Wychodzi na to, że jaka koniunktura w jakim mieście tak głosują.

Lubię to! 6
End
End 28 czerwca 2017 o 16:25

W jaworze radny sld Kobes i " nie tylko Kobes" byl zniesmaczony zmiana po podjeciu uchwaly o zmianie ul. Berlinga na Spacerowa wymienial zaslugi gen Berlinga dla Polski czytaj PRL-u przedstawiajac wydania ksiazkowe PRL-u z zaslugami Berlinga.

Lubię to! 0
do End
do EndEnd 28 czerwca 2017 o 17:50

Przecież sam głosował za tą zmianą to jak mógł być zniesmaczony? Sam się zniesmaczył swoim głosowaniem?

Lubię to! 8
Iza
Iza 28 czerwca 2017 o 16:19

Komunista zawsze będzie komunistą.

Lubię to! 9
hehe
hehe 28 czerwca 2017 o 16:02

To jest właśnie typowe dla lewicy...

Lubię to! 5
Ala
Ala 28 czerwca 2017 o 15:54

Politycy SLD ciągle krzyczą że trzeba walczyć z mową nienawiści, a sami stosują ostry język.

Lubię to! 9

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.