Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Innowacyjny świat natury

Innowacyjny świat natury
Fot. Zoo Wrocław

Świat zwierząt wciąż kryje mnóstwo tajemnic i nie przestaje nas zaskakiwać. Czego nie wiecie jeszcze o tych bardziej i mniej znanych gatunkach? Sekrety odkrywa dla nas wrocławskie zoo!

Renifer wielozadaniowy

Tych ogromnych ssaków z rodziny jeleniowatych nie trzeba nikomu przedstawiać. Znamy je doskonale z orszaku św. Mikołaja. Okazuje się jednak, że renifery nie latają, tak jak się do tego przyzwyczailiśmy, są za to świetnymi… pływakami! Zamiast wioseł używają swoich kończyn sprawnie przemierzając rzeki oraz jeziora. Poza tym – renifery posiadają dosłownie magiczne oczy, które nie dość, że zmieniają swój kolor w zależności od pory roku (co najpewniej ułatwia im obserwację otoczenia podczas nocy polarnej), to jeszcze potrafią widzieć w ultrafiolecie, czego człowiekowi nie umożliwiają żadne soczewki!

Silny jak… golec 

Te malutkie gryzonie z rodziny kretoszczurów żyją pod powierzchnią sawanny, budując rozległe podziemne kolonie i prawie nigdy nie wychodząc na powierzchnię. Są niemal zupełnie pozbawione owłosienia (stąd ich nazwa) oraz ślepe. Są jednak bardzo silne. Nie odczuwają większości bodźców bólowych – naukowcy udowodnili, że są odporne na większość istniejących typów raka. 

Z jakich jeszcze powodów golce są naprawdę niezwykłym gatunkiem? Najnowsze badania pokazują, że potrafią wytrwać w środowisku beztlenowym przez 20 minut! Golce wpadają w stan przypominający śpiączkę, by zminimalizować swoje potrzeby energetyczne. A jak długo bez oddychania wytrzymuje człowiek? Światowy rekord wynosi 11 minut i 35 sekund (Stéphane Mifsud, 2009 r.). Golce są wobec nas bezkonkurencyjne!

Rekordowa mama

Kangurzyca może wychowywać jednocześnie aż trzy maluchy i to… na różnych etapach rozwoju. Gdy najstarszy maluch znajduje się poza torbą, średni żyje w jej wnętrzu, a zarodek oczekuje na narodziny. Każde z młodych potrzebuje zróżnicowanych substancji odżywczych. Aby samica mogła wykarmić jednocześnie trójkę – jej organizm wytworzył specjalny mechanizm, dzięki któremu kangurzyca jest w stanie wyprodukować różne rodzaje płynu w tym samym czasie. Okazuje się, że zwierzęta, w przeciwieństwie do ludzi, bez dodatkowego wsparcia w postaci mleka modyfikowanego radzą sobie znakomicie!

Dzieci i ryby głosu nie mają

Mamy jednak dowód na to, że jest zupełnie inaczej. We wrocławskim zoo, a dokładniej w Akwarium można spotkać batracha mruczącego. To gatunek ryby, który potrafi wydawać z siebie buczące i ryczące odgłosy. Batrachy używają głosu w celu odstraszenia wroga, w trakcie opieki nad ikrą oraz w okresie godowym – i zapewne są skuteczniejsze niż niejeden alarm antywłamaniowy!

Inne zwierzęce tajemnice czekają na odkrycie we wrocławskim zoo. Zamieszkuje je ponad 1100 gatunków zwierząt. Tutaj także znajduje się jedyne na świecie Afrykarium, które skupia faunę i florę czarnego lądu. Wrocławski ogród jest również najstarszym ogrodem w Polsce - nie potrzeba chyba więcej argumentów zachęcających, by je odwiedzić!  

zoo Wrocław afrykarium

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.