Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Podsumowanie Festiwalu Zabytków Techniki na Dolnym Śląsku

Podsumowanie Festiwalu Zabytków Techniki na Dolnym Śląsku
Fot. materiał prasowy

Festiwal Zabytków Techniki, który przez ostatnie 4 dni odbywał się na Dolnym Śląsku miał ambicję przybliżenia i udostępniania zwiedzającym najważniejszych obiektów przemysłowych charakterystycznych dla rozwoju gospodarczego Dolnego Śląska.

Dolny Śląsk przez całe dekady i stulecia odgrywał rolę jednego z wiodących w Europie ośrodków przemysłowych. Dzięki takim wizjonerom jak hrabia Reden, radca Kaselowsky czy fabrykant Krister, udało się w regionie wdrożyć wiele nowych a niekiedy pionierskich na skalę światową, rozwiązań technicznych.

Najbardziej widocznym znakiem niegdysiejszej potęgi przemysłowej regionu są setki pałaców, zamków i dworów gęsto pokrywających mapę Dolnego Śląska. Za każdym takim pałacem stał jednak trud tysięcy kobiet i mężczyzn. Pracowników fabryk, hut i przędzalni. Kolejarzy, górników i tkaczy, których codzienna praca kształtowała krajobraz kulturowy regionu.

Festiwal Zabytków Techniki, który przez ostatnie 4 dni odbywał się na Dolnym Śląsku miał ambicję przybliżenia a przede wszystkim udostępniania zwiedzającym najważniejszych obiektów przemysłowych charakterystycznych dla rozwoju gospodarczego Dolnego Śląska. 

Pozostając wierni celom projektu co roku odkrywamy dla Państwa nowe miejsca, w edycji 2017 była to działająca Fabryka Porcelany Karolina, do której dwukrotnie weszły 20 osobowe grupy, nowo odkrytym ciekawym miejscem jest Kopalnią pod Ślężą we wsi Wiry, gdzie w pełni autentyczne wnętrze pokazuje jak pracowali górnicy, czy też Młyn Hilberta w Dzierżoniowie, który dopiero w 2016 roku zakończyła stałą produkcję mąki. 

Dodatkowym aspektem tegorocznego Festiwalu jest szersze przedstawienie zabytków kolejowych ze względu na 175 -lecie najstarszej linii kolejowej na Śląsku. W tym roku udostępniliśmy dla odwiedzjących zabytkowe nieczynne lokomotywownie ( Wałbrzych Wrocław ) oraz działające na terenie zabytkowej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku wraz z zorganizowanym spacerem śladem przemysłu po Jaworzynie Śląskiej 

Podsumowując tegoroczny Festiwal Zabytków Techniki nasuwa się jeszcze jeden aspekt co oferuje on odwiedzającym? to są z pewnością emocje i doświadczenia. To one odgrywają kluczową rolę podczas zwiedzania obiektów, poprzez bezpośredni kontakt z nadal działającymi maszynami i urządzeniami można niemal „dotknąć historii”. 

Podczas wizyty w industrialnych obiektach przynajmniej kilku można usłyszeć szum silników, stukot maszyn, poczuć zapach drewna, chłód podziemi, dotknąć metalu, etc.

Frekwencja Retronautów czyli uczestników Festiwalu, którzy razem z nami eksplorowali przemysłowy Dolny Śląsk zadziwia szybką tendencją wzrostową , w tym roku z atrakcji Festiwalu czyli zwiedzania oraz przejazdów zabytkowym parowozem skorzystało ponad 2000 osób.

Festiwal Zabytków Techniki

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.