Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Piernikowe atrakcje Święta Chleba i Piernika 2017

Piernikowe atrakcje Święta Chleba i Piernika 2017
Fot. materiały prasowe

Jawor raz w roku zamienia się w europejską stolicę piekarzy i piernikarzy podczas obchodów Święta Chleba i Piernika. Tegoroczne wydarzenie przypada w dniach 25-27 sierpnia.

Możemy spodziewać się bogactwa smaków i zapachów świeżo wypieczonego pieczywa oraz aromatycznych pierników. Nie zabraknie również niezwykle ciekawych pokazów oraz warsztatów obrazujących tradycje piernikarskie regionu, organizowanych przez Muzeum Regionalne w Jaworze. W centrum Rynku, podobnie jak w ubiegłym roku, w sąsiedztwie siedziby Informacji Turystycznej na dzieci i dorosłych czekać będą atrakcje „Piernikowa”. W tym roku przyjadą do nas wystawcy z Polski i Republiki Czeskiej.W programie:

Pracownia Piernika Artystycznego – Wilków: piernikowe dekoracje

Piernik Wrocławski: degustacja i piernikowe pamiątki

Piernikarnia Śląska - Niemcza: warsztaty wypieku pierników

Muzeum Regionalne w Jaworze - piernik świętomarciński - warsztaty

Słodka Chatka – Trzcińsko: warsztaty lukrowania pierników

Pierniki z Oleśnicy – pierniki pszenno-żytnie

Muzeum Toruńskiego Piernika – smaki polskie: pokazy i degustacja

Pierniki Bardzkie – pokaz rzeźbienia drewnianych form

Oldrich Kvapil – Czechy:  warsztat mistrza form piernikarskichgramie.

 

Dzięki programowi, przygotowanemu przez Muzeum będziemy mogli uczestniczyć w warsztatach wypieku pierników jaworskich i pierników niemczańskich. Uczestnicy warsztatów mogą przekonać się jak wyglądała praca w piekarni i jak odbywała się produkcja pierników przygotowywanych w tradycyjnym piecu. W oparciu o dawne receptury można będzie własnoręcznie przygotować wypieki z tradycyjnych form piernikarskich. Jedną z form będzie wizerunek średniowiecznego patrona miasta Jawora, św. Marcina. Dla turystów w siedzibie Informacji Turystycznej w Rynku przygotowane będą pamiątki i wyroby rękodzieła lokalnych twórców. Będzie tu można również nabyć jaworskie pierniki.

Kolejną atrakcją przygotowaną dla uczestników jest prezentacja wyrobów piernikarskich Muzeum Okręgowego w Toruniu. Pierniczki, w tym znane i cenione w  świecie katarzynki robione są zgodnie ze starymi recepturami, bez żadnych konserwantów i innych ulepszaczy.

Wśród wyrobów znaleźć można: Pierniki: tradycyjne, tradycyjne z różą i czekoladą, Kawusie, Pierniki Mistrzowskie, Gentlemańskie (Dżentelmeńskie) oraz Kostki tradycyjne.

Oczywiście w programie nie może zabraknąć również warsztatów lukrowania pierników Marcina Goetza. Pan Goetz w swojej pracowni traktuje ciasto jak materiał plastyczny, z którego wyrabia i wypieka wspaniałe pierniczki. Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość tworzenia niepowtarzalnych kształtów. Z piernika można wyczarować wszystko co podsunie nam wyobraźnia.

Kolejnym wyjątkowym gościem, który zaszczyci Nas podczas Święta Chleba i Piernika będzie Pan Oldřich Kvapil - mistrz, rzeźbiarz, który zajmuje się tworzeniem drewnianych form do pierników od 1966 r. W 2003 r. otrzymał zaszczytny tytuł "nosiciela tradycji ludowej" przyznawany przez Ministerstwo Kultury dla osób szczególnie ważnych dla zachowania dziedzictwa kulturowego Czech. Podczas naszej imprezy uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z przykładowymi pracami Pana Oldřicha ,a także podpatrzeć jak tworzy swoje formy do pierników.

Serdecznie zapraszamy na tegoroczne Święto Chleba i Piernika, gdzie razem będziemy przeżywać, uczyć się i na nowo poznawać „słodką” kulturę i tradycję Naszego miasta.

Piernikowe atrakcje odbywać się będą: w piątek 25 sierpnia oraz w sobotę 26 sierpnia w godzinach od 10 do 20, zaś w niedzielę 27 sierpnia w godzinach od 10 do 15.

Święto Chleba i Piernika SChiP 2017 Piernikowo Muzeum Regionalne w Jaworze Oldrich Kvapil pierniki rynek

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.