Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Cudowny młodzieniec - pokaz filmu Maria Martone w ramach Festiwalu Tradycji Literackich

Cudowny młodzieniec - pokaz filmu Maria Martone w ramach Festiwalu Tradycji Literackich
Fot. materiały prasowe

Podczas ostatniego seansu filmowego w ramach Festiwalu Tradycji Literackich w Muzeum Pana Tadeusza pokazany zostanie włoski film Cudowny młodzieniec.

Pokazywany na festiwalu w Wenecji film Maria Martone, neapolitańskiego reżysera filmowego i teatralnego, ukazującego zazwyczaj wzajemne relacje jednostek i społeczności w kontekście historii, utopii i pamięci. W Cudownym młodzieńcu biografia i poezja Giacomo Leopardiego (w tej roli Elio Germano), będącego we Włoszech wręcz archetypem romantyka, stają się pretekstem do namysłu nad mitem nieszczęśliwego poety. Mitem rozpostartym między radykalnym autobiografizmem i poetyzacją własnego cierpienia a bardzo konkretnymi problemami autora Dziełek moralnych: powolnym rozkładem zdrowia, samotnością, uzależnieniem od innych czy niesatysfakcjonującym życiem uczuciowo-erotycznym.
 
Reżyser w klasycznej konstrukcji znajduje miejsce dla autorskich wizji, budując swą gramatykę filmową z cytatów literackich i teatralnych oraz sugestywnych, wręcz delirycznych obrazów – dokładnie tak, jak robi to poezja Leopardiego.
 
Cudowny młodzieniec będzie ostatnim filmem pokazywanym w ramach Festiwalu Tradycji Literackich, wcześniej prezentowane były polski film Obława i brytyjsko-nowozelandzki Slow West. Kurator programu filmowego Adam Kruk wybrał dzieła, które w nieoczywisty sposób dyskutują z tradycją romantyczną, wykorzystując uniwersalne i atrakcyjne konwencje kina gatunkowego (western, thriller, film wojenny czy biograficzny). W głębszej warstwie tłumaczą jednocześnie na język ruchomych obrazów wątki i symbole związane z romantyzmem. Z jednej strony pokazują jego żywotność i różnorodność odczytań w dzisiejszej praktyce audiowizualnej, z drugiej, poddając romantyczne mity i konwencje pod dyskusję, stanowią rodzaj ich reinterpretacji.
 
czwartek, 16 listopada 2017, godz. 20.00
 
Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, Wrocław
 
wstęp wolny
pokaz filmowy przystosowany do potrzeb osób niesłyszących

Cudowny młodzieniec pokaz filmu Festiwal Tradycji Literackich

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.