Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej - nowe oferty kulturalne i edukacyjne

Rada Miejska w Legnicy nie uchwaliła budżetu

Rada Miejska w Legnicy nie uchwaliła budżetu
Fot. materiały prasowe UM Legnica

Rada Miejska na sesji 27 grudnia nie podjęła najważniejszej w roku uchwały – budżetu miasta. 10 radnych głosowało przeciw projektowi budżetu na 2018 rok, 10 było „za”. Zabrakło zwykłej większości.

Projektowi budżetu sprzeciwili się radni Prawa i Sprawiedliwości: Jacek Baczyński, Zbigniew Bytnar, Anna Płócieniczak, Zbigniew Rogalski, Wacław Szetelnicki, Krzysztof Ślufcik, Adam Wierzbicki oraz reprezentanci PO: Lesław Rozbaczyło, Maciej Kupaj i Jarosław Rabczenko.

Przed głosowaniem prezydent Tadeusz Krzakowski apelował do Rady o przyjęcie budżetu.

– Plan finansowy powstał dla dalszego rozwoju i unowocześniania Legnicy, aby realizować potrzeby mieszkańców - przekonywał prezydent. – Budżet był oparty na racjonalnych przesłankach. Zapewniał prowadzenie wielu nowych inwestycji, możliwości pozyskiwania środków unijnych i rządowych, współpracę z agencjami wspierającymi inwestycje. Dawał możliwość skutecznego zadbania o ekologię i środowisko. Był prospołeczny, zapewniając wsparcie osobom wymagającym pomocy gminy.

Konsekwencje nieprzyjęcia nowego budżetu Legnicy mogą być opłakane. Dotacji samorządowej dla organizacji i stowarzyszeń może nie być. Nie otrzymają jej m.in. kluby sportowe, organizatorzy letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci, nie będzie środków na stypendia. Przyszłoroczne zadania LBO, na które głosowało prawie 9 tysięcy legniczan, są zagrożone. Nie będzie można zrealizować żadnej nowej inwestycji. Wsparcia finansowego nie otrzymają właściciele remontujący obiekty zabytkowe. Miasto nie otrzyma środków unijnych na inwestycje, bo nie będzie pieniędzy na tzw. wkład własny gminy. Przedsiębiorcy tworzący miejsca dla dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych też mogą nie otrzymać wcześniej zapowiedzianej dotacji miejskiej.

Taka dramatyczna sytuacja może powstać, jeśli legnicki budżet będzie musiała ustalić, na zasadzie tzw. prowizorium, Regionalna Izba Obrachunkowa.

Jednak jeszcze nie wszystko stracone. Rada Miejska może bowiem, z inicjatywy prezydenta, raz jeszcze, koniecznie w styczniu, przeanalizować swoje poczynania wobec mieszkańców i ostatecznie uchwalić, np. na zwołanej sesji nadzwyczajnej, budżet Legnicy na rok 2018.

Rada Miejska w Legnicy sesja budżetowa sesja budżet budżet miasta

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.