Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Piąty kolor i trzeci wymiar, czyli o katalogu do wystawy „Malując”

Piąty kolor i trzeci wymiar, czyli o katalogu do wystawy „Malując”
Fot. materiały prasowe

21 lutego (środa) o godzinie 18.00, podczas finisażu wystawy Urszuli Wilk i Eugeniusza Minciela, zatytułowanej „Malując”, zaprezentowany zostanie katalog dokumentujący pierwszą wspólną ekspozycję tych dwojga wrocławskich artystów.

Został on wydany w sposób szczególny. Jak mówi koordynator wydawnictw Galerii Miejskiej we Wrocławiu Krzysztof Truss - zastosowano w nim piąty kolor, choć zazwyczaj katalogi drukuje się na offsecie czterobarwnym. 

Zabieg ten ma wydobyć błękit prac Urszuli Wilk, widoczny głównie w cyklu pt.: „Bluemetrie”, którego to nie jest w stanie oddać kolorystyka zastosowana w normalnej fotografii.

Co więcej, zdjęcia do tego katalogu to dokumentacja już funkcjonującej w przestrzeniach Muzeum Architektury we Wrocławiu ekspozycji (m.in. dlatego jego wydanie przypada na finisaż ekspozycji). Jak tłumaczy K. Truss, zdecydowano się na to głównie ze względu na trójwymiarowość niektórych prac. Zdaniem specjalisty w przeciwnym razie katalog nie oddałby wielowymiarowości dzieł, zwłaszcza autorstwa Wilk. Autorem projektu graficznego katalogu jest Kasper Lecnim. 

Katalog został dokładnie w połowie zagospodarowany zdjęciami prac Urszuli Wilk, w połowie - Eugeniusza Minciela. Ma dwie, równoważne okładki i można go czytać z dwóch stron. Jest więc nie tylko na poziomie dokumentalnym, ale i metaforycznym odbiciem wystawy, w której prace obu artystów dzielą się przestrzenią i choć koegzystują w niej, to stanowią, jak podkreśla Minciel, dwie odrębne ekspozycje.

Wystawę „Malując” można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu do 25 lutego.

Malując Urszula Wilk i Eugeniusz Minciel piąty kolor trzeci wymiar

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.