Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej - nowe oferty kulturalne i edukacyjne

Powstanie brakujący fragment obwodnicy Legnicy

Powstanie brakujący fragment obwodnicy Legnicy

Wrocławski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w III kwartale bieżącego roku planuje ogłosić przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie brakującego fragmentu obwodnicy Legnicy w ciągu drogi krajowej nr 94.

Dziś w siedzibie GDDKiA w Legnicy odbyła się konferencja prasowa dotycząca budowy ostatniego fragmentu obwodnicy Legnicy. 

- Dostaliśmy informację o finansowaniu odcinka pozamiejskiego, brakującego fragmentu obwodnicy Legnicy w ciągu drogi krajowej nr 94. Jest to ostatni brakujący fragment drogi o długości 3,6 km, w tym odcinek pozamiejski o długości 2,8 km - mówiła dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział we Wrocławiu Lidia Markowska.

Brakujący odcinek obwodnicy Legnicy połączy ulicę Gniewomierską z ulicą Sikorskiego. Jego budowa ma zapewnić spójny układ komunikacyjny autostrady A4, drogi ekspresowej S3 oraz drogi krajowej 94.

- Po kilkunastu latach niemożności przekazujemy informacje, które ułatwią życie mieszkańcom oraz wszystkim przyszłym inwestorom. Jest to dobra wiadomość dla mieszkańców Legnicy, ponieważ z centrum miasta zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy, co z pewnością poprawi bezpieczeństwo mieszkańców - mówił wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Szacunkowa wartość budowy 3,6 km obwodnicy to ok. 110 mln zł., w tym odcinek pozamiejski sfinansuje GDDKiA. Natomiast koszt inwestycji zostanie rozliczony pomiędzy stronami na warunkach zawartych w Porozumieniu.

Przypomnijmy, w październiku 2017r. GDDKiA podpisała z prezydentem Legnicy Porozumienie Intencyjne w sprawie wspólnej realizacji budowy 3,6 km obwodnicy.

- Od wielu lat staraliśmy się o realizację tego przedsięwzięcia. Bardzo się cieszę, bo po 16 latach, jak mam okazję zarządzać miastem, dochodzimy do wspólnego rozwiązania, które będzie służyło mieszkańcom. Jest to inwestycja celu publicznego, która ma poprawić dostępność do obszarów miasta, poprawić bezpieczeństwo w obszarze miasta i wpłynąć na ochronę środowiska. Inwestycja ta jest doskonałym połączeniem z nowymi obszarami gospodarczymi miasta, do których mieszkańcy będą mieli ułatwiony dojazd. Dzięki temu nastąpi również aktywizacja terenów inwestycyjnych - podkreślił prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. 

- Bardzo dziękuję w imieniu radnych miejskich Legnicy za wsparcie tej inwestycji. I głęboko ufam, że przy realizacji tego przedsięwzięcia będzie rownież brany pod uwagę głos mieszkańców - mówił przewodniczący Rady Miejskiej  w Legnicy Wacław Szetelnicki.

W spotkaniu wziął udział również wójt gminy Legnickie Pole Henryk Babuśka. 

- Niektóre miejscowości gminy Legnickie Pole są bardzo obciążone ruchem w kierunku strefy ekonomicznej. Perspektywa tej inwestycji jest dla nas bardzo ważna. Dzięki budowie obwodnicy drogi np. w miejscowości Bartoszów i Koskowice, zostaną w znaczący sposób odciążone z ruchu, co pozytywnie wpłynie na komfort życia mieszkańców - mówił wójt. 

Brakujący fragment obwodnicy Legnicy będzie zrealizowany w parametrach drogi klasy GP z nośnością 115 kN/oś. Będzie to droga dwujezdniowa o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Przewidywany czas realizacji inwestycji to około 4 lata.

obwodnica Legnicy droga krajowa nr 94 transport drogi GDDKiA Wacław Szetelnicki Tadeusz Krzakowski Henryk Babuśka Lidia Markowska Paweł Hreniak

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.