Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej - nowe oferty kulturalne i edukacyjne

Azjatycki szkodnik w natarciu. W tym roku jest już we Wrocławiu.

Azjatycki szkodnik w natarciu. W tym roku jest już we Wrocławiu.
Gąsienica ćmy bukszpanowej

Cydalima Perspectalis pojawiła się w Polsce zaledwie kilka lat temu. Nazywana jest powszechnie ćmą bukszpanową i powoduje coraz większe szkody. Wygląda na to, że dotarła też na Dolny Śląsk.

Krzaki zaczynają chrupać

Gąsienice ćmy żywią się liśćmi bukszpanu i potrafią w ciągu kilku dni ogołocić nawet bardzo duże krzaki. Larwy pojawiają się w takich ilościach i żerują tak intensywnie, że aż słychać „chrupanie” dochodzące z krzewu. W Azji populacja tych owadów jest regulowana przez polujące na nie szerszenie. W Polce ćma nie ma jak na razie żadnych naturalnych wrogów.

Ćma groźna nie tylko dla roślin

Zielono-czarne gąsienice mogą zaszkodzić nie tylko bukszpanom. O ile wiadomo larwy są trujące, choć trudno oszacować stopień toksyczności. Na wszelki wypadek zaleca się troskę o małe dzieci, które mogłyby zainteresować się kolorowymi gąsienicami i próbować wkładać je do ust.

Zwalczanie

Istnieją pułapki feromonowe wabiące i zabijające samce ciem. Dopóki produkt nie pojawi się na polskim rynku można sprowadzać go zza granicy. Zaleca się obserwację krzewów i w razie potrzeby użycie klasycznych środków owadobójczych. Jeśli właściciel zdecyduje się obciąć część krzewu lub zlikwidować go całkowicie należy pociąć roślinę i spalić. Świeżych liści i gałęzi nie należy kompostować, ponieważ istnieje ryzyko, że jajka przeinkubują na kolejny sezon.

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Jakub Sokołowski
Jakub Sokołowski 3 maja o 13:29

Niestety ani klasyczne środki ani nawet profesjonalne (typu Kohinor bądź Acetamipryd) nie radza sobie z Ćmą. W obecnej chwili nie mamy środka zarejestrowanego na tego szkodnika.

Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.