Pałac Marianny Orańskiej w nowej odsłonie

Pałac Marianny Orańskiej w nowej odsłonie

Zespół Parkowo-Pałacowy Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim to neogotycka perła architektoniczna, która odzyskuje swój dawny blask.

Zespół Parkowo-Pałacowy Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim to neogotycka perła architektoniczna, która dzięki między innymi projektowi pod nazwą „Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej – nowe oferty kulturalne i edukacyjne” odzyskuje swój dawny blask. Projekt realizowany jest przez Gminę Kamieniec Ząbkowicki w ramach RPO Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu to ponad 6,8 mln złotych, zaś dofinansowanie ze środków unijnych ma wartość 4 724 658,46 zł.

Głównym celem projektu jest zwiększenie wykorzystania potencjału kompleksu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej i jego walorów poprzez przeprowadzenie prac rewitalizacyjnych i adaptacyjnych prowadzących do wykreowania spójnej kompleksowej oferty będącą ciekawą formą spędzania czasu wolnego zarówno dla mieszkańców regionu jak i turystów.

W ramach projektu podjęto szeroko zakrojone prace, dzięki którym słynny pałac Marianny Orańskiej wraz z 120 hektarowym parkiem przechodzi kompleksowy remont. Zakończenie prac remontowych w ramach niniejszego projektu planowane jest w sierpniu 2018 roku. Projekt obejmuje zarówno prace remontowo-budowlane, modernizacyjne jak i konserwatorskie, a w tym m.in.:

  • Rewitalizację obiektu Mauzoleum wraz z zagospodarowaniem otoczenia,
  • Wyposażenie ekspozycyjne oraz edukacyjne Mauzoleum,
  • Rekonstrukcję stolarki okiennej parteru dziedzińca Pałacu,
  • Wyposażenie na potrzeby działalności kulturalnej: wyposażenie ekspozycyjne oraz Edukacyjne Pałacu,
  • Rekonstrukcję balustrady tarasu widokowego Pałacu,
  • Wyznaczenie, oznakowanie i oświetlenie atrakcji trasy edukacyjno-turystycznej Parkiem Kulturowym,
  • Budowę ogrodzenia kompleksu,
  • Dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych.

Zostanie stworzona także aplikacja mobilna dla odwiedzających turystów. Aplikacja będzie miała opcje oprowadzania po obiektach (Pałacu i Mauzoleum), jak i po atrakcjach ogrodów pałacowych i parku.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowicki to przykład zabytku, który da się uratować i ocalić od zapomnienia. Dzięki niniejszemu projektowi zespół pałacowo-parkowy stanie się na nowo destynacją turystyczną oraz ważnym ośrodkiem edukacji kulturalnej dla wielu pokoleń i wizytówką tej niewielkiej miejscowości na Dolnym Śląsku.

Nazwa beneficjenta: Gmina Kamieniec Ząbkowicki

Tytuł projektu: „Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej – nowe oferty kulturalne i edukacyjne”

Dofinansowanie: 4 724 658,46 PLN

www.palacmarianny.com.pl

Pałac Marianny Orańskiej Kamieniec Ząbkowicki Zespół Parkowo-Pałacowy neogotycka perła architektoniczna

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.