„To dynamit, a nie materiał”! Wokół broszury „Za kulisami bezpieki i partii”

„To dynamit, a nie materiał”! Wokół broszury „Za kulisami bezpieki i partii”

W ramach stałego cyklu „Niedzielne oprowadzanie” Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na opowieść o niewielkiej broszurze, która wstrząsnęła partią komunistyczną w Polsce Ludowej.

Niewielka publikacja pt. Za kulisami bezpieki i partii, która znajduje się na wystawie Misja: Polska, została spisana dzięki informacjom uzyskanym od Józefa Światły – wysokiego funkcjonariusza Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który uciekł w 1953 roku na Zachód. Zawiera opis metod funkcjonowania policji politycznej, sądów oraz całego aparatu bezpieczeństwa. Materiał ten ujrzał światło dzienne dzięki staraniom dyrektora Radia Wolna Europa Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który tak pisał: Nie znam bardziej wstrząsającego świadectwa deprawacji i degradacji tego ustroju.

Niedzielne oprowadzanie odbędzie się 24 czerwca o godz. 12.00 i poprowadzi je historyk Marcin Szyjka, który pracuje w Gabinetach Świadków Historii Muzeum Pana Tadeusza. 

 

To dynamit, a nie materiał! Wokół broszury Za kulisami bezpieki i partii
spotkanie w ramach cyklu Niedzielne oprowadzanie. Opowieści wokół eksponatów

niedziela, 24 czerwca 2018, godz. 12.00

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, Wrocław

wstęp: 1 zł (w ramach biletu do muzeum), liczba miejsc ograniczona


Prowadzący:

Marcin Szyjka – historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracował w Muzeum w Dzierżoniowie, redaktor „Rocznika Dzierżoniowskiego” w latach 2013–2015. Aktualnie pracownik Gabinetów Świadków Historii Muzeum Pana Tadeusza.

 

O cyklu:

Niedzielne oprowadzanie to spotkania w różnych częściach wystaw stałych. Pracownicy Muzeum Pana Tadeusza opowiedzą o wybranych najciekawszych, najcenniejszych, najbardziej frapujących eksponatach i ich dziejach, a także o kontekstach historycznych i obyczajowych prezentowanych ekspozycji.

Muzeum Pana Tadeusza Niedzielne oprowadzanie Za kulisami bezpieki i partii komuna Marcin Szyjka

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.