(FOTO) 65. Mistrzostwa Polski Pływających Modeli Redukcyjnych klas NS w Rokitkach

(FOTO) 65. Mistrzostwa Polski Pływających Modeli Redukcyjnych klas NS w Rokitkach

Od piątku do niedzieli trwały 65 Mistrzostwa Polski Pływających Modeli Redukcyjnych klas NS w Rokitkach.

Wydarzenie przyciągnęło pasjonatów nietypowego hobby z całej Polski. Modelarze chwalili akwen, jako doskonałą arenę do zmagań małych okrętów, a pogoda dopisywała przez cały czas trwania mistrzostw.

Uroczystym uderzeniem w dzwon okrętowy i wciągnięciem bandery na maszt rozpoczęły się w piątkowe przedpołudnie 65. Mistrzostwa Polski Pływających Modeli Redukcyjnych klas NS i NSS. Dokonali go Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz, Zbigniew Ciećwierz z Zarządu Głównego Ligi Obrony Kraju w Warszawie oraz Wojciech Huk – Chojnowianin, utytułowany modelarz i pomysłodawca przeprowadzenia mistrzostw właśnie w Rokitkach. Blisko 80 modelarzy z różnych zakątków Polski z niecierpliwością oczekiwało wodowania modeli i pierwszych startów w zawodach. Mimo że ich okręty nie pływają po dalekich morzach, a ich rozmiary są raczej niewielkie, dla zawodników bardzo ważna jest żeglarska tradycja. Rozpoczęcie odbywało się więc w wielkim skupieniu, a dźwięk dzwonu okrętowego wybrzmiał na ternie ośrodka wypoczynkowego w Rokitkach. Kiedy Polska bandera pięła się po maszcie przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, modelarze w skupieniu i zadumie obserwowali powiewający materiał. 

Małe okręty budziły zainteresowanie wśród szukających odpoczynku weekendowych bywalców plaży w Rokitkach. W ośrodku mogliśmy obserwować tłumnie przybyłych fanów modelarskiego hobby oraz spontanicznych kibiców, którzy przyglądali się widowiskowym zawodom. Pierwszy dzień mistrzostw zakończył się koncertem Zespołu Szantowego Nikoli Wardy. Przy skocznych dźwiękach kojarzących się z nadmorskim klimatem bawili i integrowali się uczestnicy mistrzostw i mieszkańcy Gminy Chojnów. 

Zmagania modelarzy trwały aż 3 dni. Konkurencje rozgrywane były bowiem aż w 24 kategoriach, zróżnicowanych zarówno pod względem wieku uczestników, wielkości modelu, jak i rodzaju napędu. Najwięcej tytułów mistrzowskich i pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw powędrowało do klubu modelarskiego DOKiS Dobrodzień (woj. Opolskie). Tuż za nimi uplasowali się modelarze z klubu SpecModel Braniewo (woj. Warmińsko-Mazurskie) oraz Klubu Modelarskiego Zawadzkie(woj. Opolskie). 

Ogromną rolę w organizacji zawodów odegrali uczniowie skupieni wokół Gminnej Biblioteki Publicznej. Młodzi czytelnicy od niedawna mogą brać udział w zajęciach modelarskich w siedzibie biblioteki w Krzywej. Wspólnymi siłami zbudowali nawet pływający model i wzięli udział w mistrzostwach. Na razie bez sukcesów, jednak bawili się wyśmienicie i już snują modelarskie plany na przyszłość. 

- Przed nami wiele pracy, ale widać przysłowiowego bakcyla w  dzieciakach. Nasza przygoda z modelarstwem zaczęła się od projektu UnieśMY, w ramach którego dzięki naszej wspólnej pracy powstał model latający. Idea tworzenia czegoś, czym później można sterować, okazała się na tyle pasjonująca, że kiedy pojawiła się propozycja współorganizacji mistrzostw modeli pływających, wszyscy bez wahania stwierdzili, że chcą pomóc – mówiła Elwira Kądziołka - szefowa gminnej biblioteki. 

Jak zaznaczali modelarze, pogoda i warunki panujące na jeziorze przy ośrodku wypoczynkowym w Rokitkach były znakomite. Organizacja imprezy o takiej randze, w której udział biorą modelarze z całego kraju, nie należy do prostych. 

- Ogromnie dziękujemy Panu Wójtowi za współorganizację tegorocznych mistrzostw. Nie jest to łatwe zadanie zorganizować tak duże zawody. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta impreza wyszła tak wspaniale – mówił podczas uroczystego zakończenia mistrzostw Dariusz Pieczka, sędzia główny mistrzostw. 

Zadowolenia z rozmachu imprezy nie krył również Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz. 

- Był to dla nas zaszczyt i nobilitacja gościć przez 3 dni w Rokitkach tak znakomitych zawodników sportu modelarskiego. Rokitki to miejscowość turystyczna z ogromnym potencjałem, perła w koronie Gminy Chojnów. Mam nadzieję, że wyniesiecie Państwo z tych mistrzostw niezapomniane chwile i chętnie powrócicie nie tylko do Rokitek, ale także do Gminy Chojnów, która ma jeszcze wiele miejsc równie pięknych – zachęcał modelarzy wójt. 

Mistrzostwa Polski Pływających Modeli Rokitki gmina Chojnów

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.