Poznaj tajemnice śląskich map

Poznaj tajemnice śląskich map

Muzeum Regionalne w Jaworze zaprasza na wyjątkowe spotkanie z kartografią.

W sobotę 7 lipca o godz. 17 w jaworskim muzeum odbędzie się finisaż wystawy „Księstwo jaworskie i legnickie w kartografii niderlandzkiej”. Ekspozycja prezentuje najciekawsze mapy regionu publikowane w XVII wieku w Amsterdamie.

Mapy, bogato dekorowane motywami graficznymi i ornamentalnymi są dziś świadectwem świetności dawnej stolicy księstwa i prosperity regionu, który do czasu wojny trzydziestoletniej odgrywał ważną rolę na szlakach handlowych między Śląskiem a Łużycami i Czechami.  

Podczas finisażu odbędzie się wykład multimedialny w ramach cyklu „Poznajemy region” zatytułowany „Jawor i okolice na dawnych mapach Śląska”. Poprowadzi go kartograf z Zamku Królewskiego w Warszawie, dr Kazimierz Kozica. To właśnie unikatowy zbiór map niderlandzkich z jego kolekcji prezentuje Muzeum Regionalne, dzięki współpracy z Muzeum Miejskim we Wrocławiu.

Dr Kazimierz Kozica, na co dzień pracujący w warszawskim muzeum jako kustosz dyplomowany, ukończył studia geograficzne ze specjalizacją kartografia na Uniwersytecie Wrocławskim. Swoje badania z zakresu historii kartografii prezentuje w Polsce i za granicą (Niemcy, Belgia, Grecja, Łotwa, Francja).

Jest także autorem oraz współautorem katalogów (Imago Poloniae, Berlin, Warszawa 2002, Kraków, Wrocław 2003, Darmstadt 2004; Imago Lithuaniae, Wilno 2002; DantiscumEmporium, Gdańsk 2004, Emden 2005; Magna Regio, Luksemburg 2007, Trier 2009; Imago Ukrainae, Kijów, Lwów – planowana). Inne wystawy: Silesia et Wratislavia – mapa Śląska Martina Helwiga w kartografii śląskiej (1561–1889), Wrocław 2014; Europa, Polska, Warszawa na przestrzeni wieków w geodezji i kartografii, Warszawa 2015.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Muzeum Regionalne w Jaworze muzeum kartografia Księstwo Jaworskie Księstwo Legnickie Śląsk mapy śląskie dr Kazimierz Kozica mapy

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.