Na złotoryjskiej starówce stanie nowa kamienica z mieszkaniami czynszowymi

Na złotoryjskiej starówce stanie nowa kamienica z mieszkaniami czynszowymi

Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się budowa nowej kamienicy na ul. Klasztornej w Złotoryi.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze, które jest inwestorem, w piątek 10 sierpnia podpisze umowę z wykonawcą na roboty budowlane i wbije uroczyście pierwszą łopatę na placu budowy. Czynszówka z prawie trzydziestoma mieszkaniami i podziemnym garażem ma być gotowa w ciągu dwóch lat. Budynek będzie stawiany przy udziale finansowym miasta Złotoryi.

Czterokondygnacyjna kamienica z mieszkaniami na wynajem wypełni lukę w zabudowie miejskiej przy ul. Klasztornej. Stanie pomiędzy budynkami nr 8 i 12, stanowiąc swoistego rodzaju „plombę” w pierzei. Powstanie w niej 27 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni 1096 m kw. Mieszkania będą 1- i 2-pokojowe i będą liczyć od 32 do 49 m kw. Kamienica będzie wyposażona w podziemny parking o pow. 100 m kw., w którym zmieści się 8 pojazdów, oraz pomieszczenia wspólnego użytku: suszarnie, wózkowanie, komórki lokatorskie.

Jak twierdzą przedstawiciele TBS-u, budynek będzie realizowany w technologii tradycyjnej, a cała inwestycja ma być przykładem łączenia tradycji z nowoczesnością, ze względu na zastosowanie w kubaturze obiektu nowoczesnego i nowatorskiego podejścia do zapewnienia komfortu zamieszkiwania na miarę XXI w. Ciepła woda użytkowa i do centralnego ogrzewania uzyskiwana będzie z odnawialnych źródeł energii – pomp ciepła typu powietrze zainstalowanych na dachu budynku z zastosowaniem innowacyjnej metody ogrzewania sufitowego. W projekcie jest też wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperacja). Na dachu zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne.

Towarzystwo wybuduje kamienicę przy udziale finansowym miasta. Złotoryja jest udziałowcem w kamiennogórskiej spółce od kilkunastu lat, gdy TBS zaadaptował na mieszkania czynszowe starą kamienicę przy pl. Lotników Polskich. Teraz złotoryjski samorząd zwiększył swoje udziały, wnosząc jako wkład niepieniężny do spółki grunt, na którym będzie wybudowany nowy budynek. Miasto przekaże też TBS-owi do 2020 r. w trzech transzach ponad 2 mln zł na budowę kamienicy.

Takie rozwiązanie jest korzystne dla naszego samorządu – uważa burmistrz Robert Pawłowski. – W mieście powstaną nowe mieszkania, a kasę miejską będzie to kosztować dużo mniej niż gdybyśmy samodzielnie budowali budynek, bo ok. 1,6 tys. za 1 m kw. Będziemy mieli wpływ na nabór lokatorów i wysokość stawki czynszu, a cały koszt utrzymania budynku przejmie TBS.

Władze miejskie liczą na to, że nowy budynek mieszkalny poprawi sytuację mieszkaniową w Złotoryi. Miasto na przestrzeni ostatnich 15 lat wybudowało ok. 70 lokali komunalnych (na ulicach Sikorskiego, Sportowej, Szkolnej i al. Miłej), ale to nie zaspokaja wszystkich potrzeb mieszkaniowych złotoryjan. Na liście osób oczekujących na mieszkanie komunalne jest w tej chwili ok. 250 osób.

Wg analiz przeprowadzonych przez Urząd Miejski w Złotoryi, wśród złotoryjan jest duże zapotrzebowanie na mieszkania czynszowe w wyższym standardzie.

To mieszkania dla ludzi, którzy pracują i chcą wygodnie mieszkać. Czynsze są w nich co prawda wyższe niż w lokalach komunalnych, mają się kształtować na poziomie 10,50 zł za 1 m kw., ale TBS oferuje mieszkania w wysokim standardzie, które cieszą się dużym zainteresowaniem – podkreśla burmistrz Robert Pawłowski.

Mieszkania w nowym budynku będą użytkowane na zasadach najmu. W pierwszej kolejności lokale będą proponowane mieszkańcom Złotoryi. Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy w piątek 10 sierpnia. Prace budowlane mają się zakończyć w lipcu 2020 r.

Złotoryja TBS Towarzystwo Budownictwa Społecznego nowa kamienica mieszkania czynszowe

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.