Oprowadzanie po wystawie Ucieczka po chwile samotności

Oprowadzanie po wystawie Ucieczka po chwile samotności

Organizatorzy zapraszają na oprowadzanie po najnowszej wystawie w galerii SiC! BWA Wrocław, które przygotują artystka Marzena Krzemińska oraz kuratorka Beata Bartecka.

Marzena Krzemińska od kilku lat regularnie podróżuje na rezydencje i stypendia do różnych części świata. Wchłania atmosferę tych przestrzeni, by potem poprzez powidoki wypełnione nastrojem i emocjami tworzyć swoje szklane prace.

Podczas oprowadzania artystka opowie o swoich inspiracjach i eksperymentach, które doprowadziły ją do prezentowanych dzieł. Zaś kuratorka wystawy przybliży proces powstania tej wystawy, starając się również ukazać rolę współczesnego szkła w sztukach wizualnych.

O wystawie

Podczas zagranicznych podróży na rezydencje i projekty artystyczne Marzena Krzemińska-Baluch przygląda się wnikliwie miejscom i otaczającej rzeczywistości, w której się aktualnie znajduje. Próbuje zapamiętać nie tylko dokładne kształty, ale bardziej tworzące się pod powiekami powidoki, które naznaczone są klimatem scenerii i towarzyszącym jej nastrojem.

Inspiruje się przy tym słowami Juhani Pallasmaa, który tak pisał: Percepcja, pamięć i wyobraźnia znajdują się w stanie nieustannej interakcji; teraźniejszość miesza się z obrazami pamięci i marzeniami. Budujemy nieustannie olbrzymie miasto przywołań i przypomnień, a wszystkie odwiedzone przez nas miasta są składnikiem metropolii znajdującej się w naszym umyśle…

- Te przestrzenie pamięci stają się dla artystki sposobem na tworzenie. Uważa przy tym szkła niczym skóry – zmysłu, który wyznaczył początek całego naszego doświadczenia. Próbuje odnaleźć proces powstawania formy. Szklane medium dostarczają mi inspiracji i wyzwań – mówi Marzena Krzemińska-Baluch. - Eksperymentuję i obserwuję jego zachowania podczas kształtowania. W ten sposób powstają prace, które znacznie mocniej nasączone są powietrzem i procesem grawitacyjnym niż ogniem pieca.

- Minimalistyczne w kolorach dzieła formowane są w kształty, pełne nieoczywistych wypukłości, zagięć i złamań, które przypominają delikatną taflę wody jeziora, smukły horyzont górskiego krajobrazu czy też nawet ruch powietrza, który odczuwamy na ciele. Doświadczanie prac Marzeny – dopowiada kuratorka Beata Bartecka – to bardziej doświadczenie dla zmysłu dotyku niż oka, które podąża oczywistą ścieżką i skupia się na twardości i przezroczystości szkła. A jej dzieł aż chce się dotknąć, zamknąć oczy i poczuć przez skórę, która połączy jej wspomnienia i emocje z naszymi.

Wystawa Ucieczka po chwile samotności to jednocześnie część projektu pracy doktoranckiej, którą Marzena Krzemińska-Baluch przygotowała na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Towarzyszyć jej będzie monograficzna publikacja, której premiera odbędzie się jesienią 2018.

O artystce:

Marzena Krzemińska-Baluch – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Otrzymała wiele grantów i nagród, w tym: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Nagrodę w konkursie „Warm Glass Prize”. W 2011 roku był na rezydencji w Pilchuck Glass School w Stanwood (Stany Zjednoczone). W 2012 roku została uhonorowana stanowiskiem Teaching Assistant, a 2013 roku otrzymała stypendium artystyczne w Pilchuck Glass School. W 2016 roku zdobyła Srebrną Nagrodę w konkursie „Emerge” w Bullseye Glass Company (Stany Zjednoczone).

 

Oprowadzanie po wystawie Ucieczka po chwile samotności

prezentujące prace Marzeny Krzemińskiej-Baluch

czwartek, 9.08.2018, godz. 17.00

galeria SIC! BWA Wrocław

pl. Kościuszki 9/10

wstęp wolny

kuratorka: Beata Bartecka

producent: Karol Buganik

współpraca/program galerii: Dominika Drozdowska

identyfikacja wizualna: Łukasz Paluch

fotografia: Peter Kreibich

wsparcie: Jurand Szela

wystawa Ucieczka po chwile samotności galeria SiC! BWA Wrocław

Reklama