Oprowadzanie po wystawie Ucieczka po chwile samotności

Oprowadzanie po wystawie Ucieczka po chwile samotności

Organizatorzy zapraszają na oprowadzanie po najnowszej wystawie w galerii SiC! BWA Wrocław, które przygotują artystka Marzena Krzemińska oraz kuratorka Beata Bartecka.

Marzena Krzemińska od kilku lat regularnie podróżuje na rezydencje i stypendia do różnych części świata. Wchłania atmosferę tych przestrzeni, by potem poprzez powidoki wypełnione nastrojem i emocjami tworzyć swoje szklane prace.

Podczas oprowadzania artystka opowie o swoich inspiracjach i eksperymentach, które doprowadziły ją do prezentowanych dzieł. Zaś kuratorka wystawy przybliży proces powstania tej wystawy, starając się również ukazać rolę współczesnego szkła w sztukach wizualnych.

O wystawie

Podczas zagranicznych podróży na rezydencje i projekty artystyczne Marzena Krzemińska-Baluch przygląda się wnikliwie miejscom i otaczającej rzeczywistości, w której się aktualnie znajduje. Próbuje zapamiętać nie tylko dokładne kształty, ale bardziej tworzące się pod powiekami powidoki, które naznaczone są klimatem scenerii i towarzyszącym jej nastrojem.

Inspiruje się przy tym słowami Juhani Pallasmaa, który tak pisał: Percepcja, pamięć i wyobraźnia znajdują się w stanie nieustannej interakcji; teraźniejszość miesza się z obrazami pamięci i marzeniami. Budujemy nieustannie olbrzymie miasto przywołań i przypomnień, a wszystkie odwiedzone przez nas miasta są składnikiem metropolii znajdującej się w naszym umyśle…

- Te przestrzenie pamięci stają się dla artystki sposobem na tworzenie. Uważa przy tym szkła niczym skóry – zmysłu, który wyznaczył początek całego naszego doświadczenia. Próbuje odnaleźć proces powstawania formy. Szklane medium dostarczają mi inspiracji i wyzwań – mówi Marzena Krzemińska-Baluch. - Eksperymentuję i obserwuję jego zachowania podczas kształtowania. W ten sposób powstają prace, które znacznie mocniej nasączone są powietrzem i procesem grawitacyjnym niż ogniem pieca.

- Minimalistyczne w kolorach dzieła formowane są w kształty, pełne nieoczywistych wypukłości, zagięć i złamań, które przypominają delikatną taflę wody jeziora, smukły horyzont górskiego krajobrazu czy też nawet ruch powietrza, który odczuwamy na ciele. Doświadczanie prac Marzeny – dopowiada kuratorka Beata Bartecka – to bardziej doświadczenie dla zmysłu dotyku niż oka, które podąża oczywistą ścieżką i skupia się na twardości i przezroczystości szkła. A jej dzieł aż chce się dotknąć, zamknąć oczy i poczuć przez skórę, która połączy jej wspomnienia i emocje z naszymi.

Wystawa Ucieczka po chwile samotności to jednocześnie część projektu pracy doktoranckiej, którą Marzena Krzemińska-Baluch przygotowała na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Towarzyszyć jej będzie monograficzna publikacja, której premiera odbędzie się jesienią 2018.

O artystce:

Marzena Krzemińska-Baluch – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Otrzymała wiele grantów i nagród, w tym: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Nagrodę w konkursie „Warm Glass Prize”. W 2011 roku był na rezydencji w Pilchuck Glass School w Stanwood (Stany Zjednoczone). W 2012 roku została uhonorowana stanowiskiem Teaching Assistant, a 2013 roku otrzymała stypendium artystyczne w Pilchuck Glass School. W 2016 roku zdobyła Srebrną Nagrodę w konkursie „Emerge” w Bullseye Glass Company (Stany Zjednoczone).

 

Oprowadzanie po wystawie Ucieczka po chwile samotności

prezentujące prace Marzeny Krzemińskiej-Baluch

czwartek, 9.08.2018, godz. 17.00

galeria SIC! BWA Wrocław

pl. Kościuszki 9/10

wstęp wolny

kuratorka: Beata Bartecka

producent: Karol Buganik

współpraca/program galerii: Dominika Drozdowska

identyfikacja wizualna: Łukasz Paluch

fotografia: Peter Kreibich

wsparcie: Jurand Szela

wystawa Ucieczka po chwile samotności galeria SiC! BWA Wrocław

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.