X Legnickie Prezentacje Edukacyjne


Świdnicka zalepka listowa

Świdnicka zalepka listowa

Jesteśmy w przededniu wielu ważnych wydarzeń i uroczystości w Świdnicy, które mają przypominać mieszkańcom o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji miasto przygotowało także okolicznościową zalepkę listową, którą oklejane będą koperty urzędowych pism. Jest to okrągła naklejka z herbem miasta i napisem „100-lecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018. Miasto Świdnica”.

Pierwowzorem winiet listowych były pieczęcie odciskane w gorącym laku lub wosku wylanym na kartkę papieru. Pojawiły się one około 1850 roku, kiedy nie znano jeszcze kopert. W takiej formie stosowane były aż do I wojny światowej. W późniejszym okresie, aby zaoszczędzić koszty, używano tylko stempli, a następnie drukowano pieczęć na papierze listowym lub kopercie.

- Przygotowano 22 tysiące sztuk zalepek listowych, które posłużą pracownikom magistratu do oklejana urzędowych kopert do końca tego roku. Jeśli nie oczekują państwo na korespondencję od nas, a chcielibyście otrzymać taką pamiątkową zalepkę, to zapraszamy do Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Świdnicy – mówi Jacek Piekunko, dyrektor Wydziału Promocji.

Przypominamy również, że w specjalnej zakładce poświęconej tematowi 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości publikowane są rozmaite informacje o aktualnych i planowanych wydarzeniach w ramach obchodów. Można w niej znaleźć także galerie zdjęć i relacje z przedsięwzięć, które już się odbyły. Zapraszamy do odwiedzenia strony Urzędu Miejskiego w Świdnicy: http://um.swidnica.pl/pages/pl/moje-miasto/100-lecie-odzyskania-niepodleglosci-przez-polske.php

Świdnica zalepka listowa 100-lecie Odzyskania Niepodległości

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.