X Legnickie Prezentacje Edukacyjne


Ilustracje Zygmunta Januszewskiego w Galerii Satyrykon

Ilustracje Zygmunta Januszewskiego w Galerii Satyrykon

Legnickie Centrum Kultury zaprasza w czwartek (13 września), o godz. 18.00, do Galerii Satyrykon (Rynek 36) na wernisaż wystawy „Zygmunt Januszewski – Ilustracje”.

Tę wystawę po prostu trzeba obejrzeć. Została bowiem przygotowana w 5. rocznicę śmierci nieodżałowanego Artysty - związanego z Legnicą i Satyrykonem grafika, rysownika, poety, performera, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zygmunt Januszewski to m.in. twórca Filipa, będącego symbolem Satyrykonu, twórca tablic upamiętniających ważnych artystów, których „aleja” znajduje się przy ul. NMP w Legnicy, współtwórca satyrykonowego cyklu „Skłonności do Ostrości”, promującego młodych, zdolnych twórców oraz człowiek, który zostawił w naszym mieście mnóstwo serca i swojego nieodżałowanego poczucia humoru. Niestety - w 2013 r. zabrała Go ciężka choroba.

To dla Satyrykonu i Legnicy strata, której nigdy nie odżałujemy. Dlatego w 5. rocznicę śmierci profesora zapraszamy na wyjątkową wystawę Jego ilustracji. Przyjdźcie koniecznie. Oddajmy w ten sposób hołd temu niezwykłemu Artyście. Tym bardziej, że Zygmunt Januszewski był naprawdę znakomitym, liczącym się w świecie twórcą. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 2002-2013 prowadził Pracownię Ilustracji. Profesor w Internationale Sommerakademie für Bildende Kunst w Salzburgu (od 2000 r.). Laureat wielu nagród i wyróżnień, zilustrował ponad 70 książek. Regularnie publikował rysunki i stale współpracował m.in. w: „Wiener Journal”, „Literatur und Kritik” (Austria); „Süddeutsche Zeitung”, „Die Zeit”, „Die Welt” (Niemcy),”Neue Zürcher Zeitung”, „Tages Anzeiger Zürich” (Szwajcaria), „The Guardian” (Wielka Brytania); „Le Monde” (Francja), „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”. Prace Artysty znajdują się w ważnych zbiorach muzealnych na całym świecie.

Wystawa jest czynna do 27 października. Wstęp wolny.

Galeria Satyrykon Zygmunt Januszewski Ilustracje

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.