X Legnickie Prezentacje Edukacyjne


Więcej władzy w ręce wrocławian dzięki obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej

Więcej władzy w ręce wrocławian dzięki obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej

W czwartek Rada Miejska Wrocławia zdecyduje, czy projekt dający prawo inicjatywy uchwałodawczej grupie 300 mieszkańców wejdzie w życie od listopada.

– Wprowadzamy szereg ułatwień dla mieszkańców, by jak najwięcej inicjatyw kończyło się sukcesem, np. znosimy obowiązek podawania numeru PESEL przy popieraniu projektu uchwały – zwraca uwagę Piotr Uhle, przewodniczący Nowoczesnej w Radzie Miejskiej.

Dla mieszkańców Wrocławia to bardzo dobra wiadomość. Wrocław jako jeden z pierwszych w Polsce wprowadza nowe zasady inicjatyw obywatelskich. Nie dość, że wystarczy 300 podpisów zebranych w ciągu miesiąca, to nie będzie wymagane podawanie numerów PESEL mieszkańców. 

- Ustalamy prostą ścieżkę dla mieszkańców do wpływu na najważniejsze decyzje w mieście. Uchwała jest napisana prostym językiem i zawiera instrukcje niezbędne do dobrego przygotowania Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej – argumentowała radna Magdalena Razik-Trziszka.

Radna zwróciła też uwagę na pomocniczą rolę gminy wobec inicjatorów. Sprawdzanie projektu i podpisów ma być szybkie, a w przypadku negatywnej weryfikacji części podpisów wyznaczony będzie dodatkowy czas na dozbieranie i uzupełnienie braków. Analogicznie - w przypadku stwierdzenia braków formalnych inicjatorzy otrzymają dodatkowy czas na uzupełnienie Inicjatywy.

Dorota Galant, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Wrocławia zwróciła uwagę na ustrojową rolę uchwały. Jej zdaniem możliwość uzasadniania uchwały przez mieszkańców to absolutna nowość: 

- Po oddaniu inicjatywy uchwałodawczej radom osiedli czas na wzmocnienie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Chcemy dać inicjatorom możliwość uzasadniania projektu uchwały i odpowiadania na pytania i argumenty, które padną, zarówno na komisjach jak i na sesji Rady Miejskiej – argumentowała radna.

To kolejny klocek niezbędny do realnego zbliżenia instytucji miejskich do mieszkańców. Musimy wierzyć wrocławianom. Chcemy zmieniać i zmieniamy miasto na lepsze. Bez udziału mieszkańców się to po prostu nie uda – podsumował Piotr Uhle.

Rada Miejska Wrocławia Nowoczesna Piotr Uhle Magdalena Razik-Trziszka Dorota Galant

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.