(FOTO) Jaworzyna Śląska: Ratujmy historyczny dworzec

(FOTO) Jaworzyna Śląska: Ratujmy historyczny dworzec

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląskiego wzywa mieszkańców Jaworzyny Śląskiej i Dolnego Śląska do ratowania niezwykłego, zabytkowego Dworca Kolejowego w Jaworzynie Śląskiej.

W 175 rocznicę pierwszego, historycznego przejazdu pociągu na linii Wrocław-Świebodzice (29 października 1843r.) chcemy wezwać wszystkich mieszkańców Jaworzyny Śląskiej i Dolnego Śląska nie tyle do świętowania ile do ratowania niezwykłego, zabytkowego Dworca Kolejowego w Jaworzynie Śląskiej. W poniedziałek 29 października 2018 r. o godz. 16.00 dookoła jaworzyńskiego dworca planujemy utworzyć ludzki łańcuch połączonych rąk, który będzie symbolem ratunku i jedności w chęci przywrócenia historycznego miejsca ponownie do życia. Tego dnia zabytkowy parowóz wjedzie na staję w Jaworzynie Śląskiej, by przypomnieć niezwykłą historię samego dworca i miasta i skłonić władze wojewódzkie i samorządowe do pomocy.

Zapewne większość mieszkańców Jaworzyn Śląskiej wciąż pamięta, gdy dworzec był największą dumą miasta. Dzisiaj dworzec w Jaworzynie Śląskiej nie przypomina niestety obiektu z czasów, kiedy to co kilka minut odjeżdżały stąd pociągi nie tylko do Wrocławia czy Jeleniej Góry, ale do Pragi, Berlina czy Paryża. Bez wież, pokryty łuszczącym się tynkiem, pozbawiony w wyniku różnych „modernizacji” detali architektonicznych, dworzec w Jaworzynie Śląskiej niecierpliwie oczekuje na nowego właściciela i na ratunek. 

Spotkanie z mieszkańcami na dworcu w poniedziałek 29 października rozpoczniemy od wjazdu parowozu na peron 2 wraz z grupą rekonstrukcyjną. Na peronie w zabezpieczeniu ochrony SOK oczekiwać będą na wjazd mieszkańcy Jaworzyny Śląskiej - dzieci i młodzież szkolna, emeryci, dorośli, urzędnicy.

Ostatnim i najbardziej widowiskowym elementem spotkania będzie utworzenie łańcucha życia dookoła dworca. Zaraz po tym wydarzeniu na ścianach dworca mogłyby zawisnąć fotografie mieszkańców, którzy wzięli udział w obronie dworca przed degradacją z ich krótkimi wypowiedziami.

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, z okazji 175-lecia linii kolejowej Wrocław- Świebodzice, zaprasza 27-28.10.2018 r. na przejazdy zabytkową lokomotywą po terenie Muzeum (od godz. 10 do 18).

Jaworzyna Śląska dworzec kolejowy ratujmy dworzec zabytkowy dworzec Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląskiego

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.