Legnica: 100-lecie niepodległości uczcili w Himalajach

Legnica: 100-lecie niepodległości uczcili w Himalajach

Legnickie małżeństwo, Agnieszka Kominek i Grzegorz Tomaszewski, powrócili z wyprawy w Himalaje. Brali udział w projekcie zorganizowanym dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pn. Polskie Himalaje 2018.

Jeszcze nigdy flaga naszego miasta nie zawisła tak wysoko – mówił na spotkaniu z podróżnikami (29 października) prezydent Tadeusz Krzakowski. – Dziękuję wam za godne reprezentowanie Legnicy na dachu świata. Cieszę się, że wracacie zdrowi, szczęśliwi i z zamiarem kontynuowania swoich górskich pasji.

Przygotowania do wyprawy trwały dwa lata – powiedziała pani Agnieszka. – Sporo wyrzeczeń. Spędziliśmy w Himalajach trzy tygodnie w grupie 300 Polaków z kraju i zagranicy. Aż 12 dni trwało podejście i powrót z bazy pod Mount Everestem, wraz ze zdobyciem jednego z pięciotysięczników – góry Kala Pattar, wysokiej na 5623 metry.

Zaskoczył nas ogrom tych gór. Wcześniej poznaliśmy polskie góry i Alpy – opowiadał Grzegorz Tomaszewski. – Na wysokości ponad 5600 metrów wszystko jest inne. Byliśmy zmęczeni, przeziębieni, bardzo trudne było oddychanie, wiał przenikliwy, zimny wiatr. Zmęczeni, ale szczęśliwi. To wielkie wyzwanie. W przyszłości musimy tam powrócić.

Miasto udzieliło podróżnikom wsparcia finansowego na zakup odpowiedniego wyposażenia i specjalistycznej odzieży, opatrzonej legnickimi emblematami promocyjnymi. Inicjatorami projektu Polskie Himalaje 2018 są wybitni wspinacze - Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, pierwsi zdobywcy Mount Everestu zimą (1980 r.). Ideą jest przede wszystkim upamiętnienie największych sukcesów Polaków w historii alpinizmu.

Agnieszka Kominek Grzegorz Tomaszewski Polskie Himalaje 2018

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.