(FOTO) Spacerkiem po Wieży Strzegomskiej

(FOTO) Spacerkiem po Wieży Strzegomskiej

Tym razem kustosz jaworskiego muzeum Mirosław Szkiłądź zabrał czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworze w podróż przez historię Wieży Strzegomskiej. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć "Łysego Olbrzyma" od środka.

- Wieża pochodzi z XIV wieku. Służyła jako ostateczny punkt obrony. Gdyby nieprzyjaciel sforsował mury obronne, to obrońcy mogli chronić się na wyższych piętrach, niszcząc za sobą drewniane schody. Służyła też jako więzienie, o czym można przekonać się oglądając zachowany do dzisiaj loch głodowy. Więźniów spuszczano z góry i w zasadzie całe życie mogli spędzić nie oglądając świata. W XIX wieku przeznaczono ją na rozbiórkę, ale dzięki zbiegowi okoliczności odstąpiono od rozbiórki, przekazując ją jako miejsce do przechowywania prochu. Od drugiej połowy XIX wieku jest niezagospodarowana. W przewodnikach i literaturze zwana "Łysym Olbrzymem", ze względu na charakterystyczne zakończenie wieży - mówił Mirosław Szkiłądź, kustosz Muzeum Regionalnego w Jaworze.

MBP Jawor biblioteka Muzeum Regionalne w Jaworze muzeum Mirosław Szkiłądź spacerkiem po Jaworze wieża strzegomska

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.