Koncert kameralny MagDuś Duo z cyklu Współbrzmienia

Koncert kameralny MagDuś Duo z cyklu Współbrzmienia

W drugą niedzielę listopada Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na koncert fenomenalnego duetu MagDuś, który tworzą pianistka Magdalena Duś i saksofonista Bartłomiej Duś.

Nowy sezon koncertowy w Muzeum Pana Tadeusza rozpocznie się kompozycją Przemysława Szczotki, który napisał Simbiosis specjalnie dla duetu MagDuś. Główny motyw melodyczny oparł na dźwiękach, które symbolizują kolejne litery tworzące nazwę zespołu, czyli: mi (M), la (A), G (G), D (D), ut (U), si (Ś). Tytuł utworu odnosi się nie tylko do symbiotycznej zależności dwóch artystów, tworzących MagDuś, lecz także do ścisłego przenikania się muzycznych partii fortepianu i saksofonu. Tę sonorystyczną kompozycję współtworzą również szumy i szmery, które uzupełniają brzmienia instrumentów.

Dzieło dofinansowano z MKiDN w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca z 2018 roku. Następnie duet wykona Suitę z baletu Romeo i Julia Sergiusza Prokofiewa. Aranżacja proponowana przez MagDuś to transkrypcja suity na skrzypce i fortepian, opracowanej przez Lydię Baich i Matthiasa Fletzbergera. Utwór stanowi amalgamat różnych fragmentów z pierwszej i drugiej suity orkiestrowej Prokofiewa.

Ostatnia kompozycja, która zabrzmi podczas recitalu, to Sonata na saksofon altowy i fortepian Williama Albrighta. Albright był amerykańskim organistą, który tworzył na organy muzykę określaną jako ragtime. Jego sonata to wielobarwne dzieło, składające się z kilku części.

Program:
Przemysław Szczotka – Simbiosis
Sergiusz Prokofiew – Suita z baletu Romeo i Julia
William Albright – Sonata na saksofon altowy i fortepian

Duo MagDuś zostało założone w 2012 roku w Katowicach przez utalentowanych polskich muzyków: pianistkę Magdę Duś i saksofonistę Bartka Dusia. W świecie globalizacji i jednolitości MagDuś wyróżnia się nowatorskim podejściem do brzmienia, młodzieńczą fantazją oraz perfekcją muzykowania kameralnego. Ich gra jest szczera oraz pełna pasji i, mimo dwóch zróżnicowanych osobowości, łączy się w harmonijną całość.

Kameralistyka to dla nich coś więcej niż muzyka, to także filozofia życia, dzięki której dwa osobne brzmienia mogą zamienić się w idealny duet. W 2013 roku duet zdobył II nagrodę podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Kameralnego w Łodzi, a rok później, w 2014 roku, nagrodę publiczności oraz II nagrodę w prestiżowym konkursie kameralnym „Salieri-Zinetti” w Weronie we Włoszech. W 2012 roku nakładem wydawnictwa Classic Clips ukazała się debiutancka płyta Malinconico zawierająca utwory kompozytorów francuskich XX wieku. W 2017 roku MagDuś został laureatem programu artysta-rezydent Instytutu Muzyki i Tańca, a rezydencja odbywała się w Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia.

MagDuś Duo to zespół o nieograniczonych możliwościach programowych. Ze względu na nieliczny repertuar oryginalny, MagDuś często aranżuje utwory z tzw. wielkiej literatury fortepianowej, skrzypcowej, wiolonczelowej, czy też nawet orkiestrowej. W ten sposób powstała brawurowa wersja Le grand tango, poruszająca Suita z baletu Romeo i Julia Prokofiewa czy też nowe wersje fortepianowych utworów Claude'a Debussy’ego.

Bartek Duś i Magda Duś to talenty, których nazwiska powinniśmy zapamiętać, ponieważ otwiera się przed nimi niesamowita kariera. (…) Oboje grają tak, jakby chodziło o życie i śmierć, oboje wyczarowują na twarzach wielu zainteresowanych słuchaczy ciągle od nowa to uśmiech to dramatyczne poruszenie...

„Neue Osnabrücker Zeitung” (2015)

 

Koncert kameralny MagDuś Duo z cyklu Współbrzmienia

11 listopada 2018 (niedziela), godzina 18.00

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, Wrocław

MagDuś Duo:
Magdalena Duś / fortepian
Bartłomiej Duś / saksofon

bilety: 30 zł, liczba biletów ograniczona, miejsca nienumerowane 
(bilety dostępne online oraz w kasach muzeum)

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.