Budują Dzierżoniów z piernika

Budują Dzierżoniów z piernika

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz Miasto Dzierżoniów zapraszają do zwiedzania Piernikowego Miasteczka, które powstaje w zabytkowym XIX-wiecznym Młynie Hilberta w Dzierżoniowie.

Szkoły, przedszkola, ośrodki kultury, seniorzy - wszyscy przyczynią się do stworzenia miniaturowej wersji Dzierżoniowa - w ciasteczkach z piernika! Miniaturowe domy, pociągi, samochody i statki wykonane będą z prawdziwego piernika. Mieszkańcy Dzierżoniowa uczą się wypiekać i składać domki na specjalnych warsztatach zorganizowanych dla różnych grup wiekowych.

Wspólne, rodzinne przygotowanie wypieków przedświątecznych to jedna z najstarszych tradycji świątecznych w Europie. Pierwsza znana nam wzmianka źródłowa liczy dokładnie 725 lat gdzie wymieniono w dokumentach miejskich Świdnicy piernikarzy. To najstarsza wzmianka źródłowa w Europie Środkowej i należy do Śląska! Inni, czyli Toruń, Norymberga, Pardubice, ... 100 lat później.  W 1293 r. o śląskich piernikarzach napisano „piperatas tortas facientes", czyli robiących pieprzne ciasta.

Tą tradycją chcemy połączyć mieszkańców Dzierżoniowa i zabytkowy Młyn Hilberta - monumentalny obiekt znany wszystkim mieszkańcom miasta jako miejsce pracy wielu członków ich rodzin – informuje Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Ślaska.

Młyn Hilberta to jeden z największych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku. Bez modernizacji i istotnych zmian w wyposażeniu pracował do końca 2016 roku. Dzięki temu można tu oglądać w pełni kompletny zachowany w niezmienionym kształcie młyn, obrazujący poziom rozwoju techniki młynarskiej z lat trzydziestych XX wieku.

Realizując projekt Piernikowego Miasta mamy nadzieję, że Młyn Hilberta stanie się miejscem kultury, otwartym dla mieszkańców i turystów, a Miasto Dzierżoniów wpisze się na mapę miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić w okresie przedświątecznym. Do współpracy zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców miasta: piekarzy, sponsorów i wolontariuszy, dzieci szkolne oraz całe rodziny, które pomagają nam budować Dzierżoniów z piernika – dodaje Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Ślaska

Otwarcie wystawy: 7 grudnia o godz. 17 00 - wstęp bezpłatny.
Wystawa Piernikowego Miasta będzie czynna codziennie w godz. 8:00 - 16:00,
w weekendy od 10:00 do 18:00 do końca lutego 2019. 

piernikowe miasto Dzierżoniów Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska Młyn Hilberta

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.