Świdnica: Przyznano stypendia w dziedzinie kultury

Świdnica: Przyznano stypendia w dziedzinie kultury

Ideą stypendiów jest pomoc świdniczanom w zrealizowaniu ciekawych przedsięwzięć, związanych z twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury.

Projekt fotograficzny pn. „Świdniczan portret z marzeń”, napisanie tekstu dramatycznego do inscenizacji, która opowie o okresie stacjonowania wojsk radzieckich w Świdnicy oraz przygotowanie i nagranie 12 audycji dźwiękowych i 6 nagrań video pt. „Między organami” o muzyce organowej, o instrumentach, a szczególnie o organach świdnickiej firmy organmistrzowskiej Schlag&Sohne, a także o organizacji koncertów - to projekty, które zrealizowane zostaną w tym roku w ramach stypendium Prezydenta Miasta Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej w dziedzinie kultury.

Sylwia Brzęczek na projekt „Świdniczan portret z marzeń” i Zuzanna Bator na przygotowanie audycji i nagrań dotyczących muzyki organowej otrzymają po 5400 zł. Natomiast Andrzej Błażewicz na napisanie tekstu dramatycznego 4800 zł. 

Sylwia Brzęczek ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz podyplomowe Studium Menadżerskie na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Od zawsze związana była ze sztuką, a jej prawdziwą pasją od kilku lat stała się fotografia. Sukcesywnie zdobywa wiedzę w tej dziedzinie, uczestnicząc w wielu warsztatach i szkoleniach. W swoim dorobku ma już wiele nagród, m.in. I miejsce w konkursie fotograficznym organizowanym przez portal InterFoto, III miejsce w konkursie fotograficznym „O człowieku” organizowanym przez portal Szeroki Kadr, wyróżnienie w konkursie „Portret/Moda” na portalu To Dobry Kurs. Jej prace oglądać można było na kilku wystawach fotograficznych. Projekt, który realizować będzie w ramach przyznanego stypendium to seria 52 fotografii - portretów świdniczan wraz z ich atrybutami dotyczącymi ich zawodu, pasji czy też marzeń. Dodatkowo, do każdego z nich będzie przygotowana krótka ankieta dotycząca m.in. miejsca urodzenia, wyboru Świdnicy na swoje centrum życiowe, a także marzeń. Na koniec realizacji projektu przygotowana zostanie wystawa.  

Zuzanna Bator jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Musikhochschule w Stuttgarcie. Jest fundatorką i prezesem Fundacji Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit, która od 6 lat działa w Świdnicy. W ramach działalności Fundacji zorganizowała wraz z mężem, również organistą, ponad 120 koncertów na terenie Dolnego Śląska. Jest laureatką wielu nagród, m.in. zdobyła I miejsce w Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych we Wrocławiu w 2004 roku oraz w konkursie Wykonawstwa Muzyki Dietricha Buxtehudego na Akademii Muzycznej w Krakowie w 2008 roku. Regularnie dokonuje nagrań płytowych. W ramach przyznanego stypendium nagra cykl 12 autorskich audycji dźwiękowych oraz 6 nagrań video pt. „Między organami” o muzyce organowej, o instrumentach, szczególnie o organach świdnickiej firmy organmistrzowskiej Schlag&Sohne, a także o organizacji koncertów i życiu muzyka. Forma popularyzacji tej wiedzy dostosowana zostanie do współczesnego odbiorcy – nagrania będą dostępne bezpłatnie w Internecie, na stronie www autorki, na stronie Fundacji oraz na kanale Youtube, a promocja projektu odbędzie się w lokalnych mediach. Opracowana pisemna wersja audycji wydana zostanie także w formie papierowej.

Andrzej Błażewicz jest studentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie na Wydziale Reżyserii i Dramatu, kierunek – reżyseria teatralna. Od 2011 roku uczestniczy w projekcie Świdnickiego Ośrodka Kultury - „Alchemia Teatralna”. Trzykrotnie zdobywał nagrody w konkursie na napisanie sztuki teatralnej. Jego teksty miały swoje premiery na deskach świdnickiego teatru. Stale współpracuje z festiwalem „Czas na Teatr. Teatr na Czasie”, prowadzi także warsztaty w zakresie sztuki scenicznej w ramach „Alchemii Teatralnej”. Był nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach o zasięgu ogólnopolskim – jest finalistą IX i X Metafor Rzeczywistości organizowanych przez Teatr Polski w Poznaniu; półfinalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej; finalistą 10. i 11. Połowu Poetyckiego organizowanego przez Biuro Literackie. Stale publikuje w pismach o tematyce artystycznej, w kwartalniku „Wyspa”, w piśmie „Format”, w magazynie „Cegła” oraz wrocławskiej „Odrze”. W ramach przyznanego stypendium napisze tekst dramatyczny, przygotowany do inscenizacji, który opowie o okresie stacjonowania wojsk radzieckich w Świdnicy. W swojej pracy Andrzej Błażewicz wykorzysta dostępną literaturę oraz wspomnienia świadków tamtych lat. Na koniec odbędzie się publiczne czytanie sceniczne napisanego tekstu oraz próby z aktorami.

stypendia kultura

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.