X Legnickie Prezentacje Edukacyjne


Wskaż, gdzie ma stanąć replika samolotu „Czerwonego Barona”

Wskaż, gdzie ma stanąć replika samolotu „Czerwonego Barona”

Urząd Miejski w Świdnicy zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych na temat miejsca ekspozycji mobilnej repliki samolotu Fokker Dr1, podobnej do tej, na której podczas I wojny światowej latał „Czerwony Baron”.

„Czerwony Baron” to jeden z najsłynniejszych mieszkańców Świdnicy, ikona współczesnej popkultury, którego legenda wykorzystywana jest m.in. w komiksach, filmach, bajkach dla dzieci, grach komputerowych. Replika samolotu została skonstruowana w ramach polsko-czeskiego mikroprojektu „Odlotowe miasta – Świdnica i Trutnov”, który zakończy się w marcu br. Konsultacje prowadzone są elektronicznie, swoje opinie można przesyłać do 5 lutego br. poprzez formularz google dostępny pod linkiem: https://tiny.pl/txlsz.

Zgodnie z warunkami polsko-czeskiego projektu „Odlotowe miasta – Świdnica i Trutnov” oraz strategią rozwoju turystycznego Świdnicy, replika powinna stanąć w miejscu łatwo dostępnym dla turystów i mieszkańców. Spośród wielu takich miejsc w Świdnicy wytypowano trzy – główną aleję Parku Sikorskiego oraz dwa zaniedbane obecnie skwery: teren zielony pomiędzy ulicami Zamkową a Muzealną, na którym wiele lat temu był ustawiony radziecki samolot Jakowlew oraz skwer u zbiegu ulic Traugutta i Pionierów i Wałbrzyskiej.

Prosimy mieszkańców o zagłosowanie na miejsce, w którym ich zdaniem należy ustawić czerwonego Fokkera Dr1. Chcemy, by była to decyzja większości biorących udział w ankiecie świdniczan ukierunkowana na dobre publicity miasta oraz na naturalny ruch turystyczny, który przebiega przez Świdnicę. Samolot ma być ciekawostką i atrakcją, przy której wielu turystów zrobi sobie pamiątkowe zdjęcie – powinien więc zostać wyeksponowany  w miejscu, które będzie łatwo dostępne i bezpieczne. Wśród osób, które wezmą udział w naszym krótkim sondażu, rozlosujemy drobne upominki-nagrody – zachęca do wypełnia formularza Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki. Nagrody dla ich uczestników zostaną rozlosowane 6 lutego br.

Wyeksponowanie w przestrzeni publicznej Świdnicy repliki samolotu Fokker DR 1 zaplanowane zostało na marzec tego roku – i będzie połączone z wizytą studyjną dziennikarzy turystycznych, blogerów z Polski i Czech, którym zostanie zaprezentowana także będącą elementem projektu trasa turystyczną.  - W tym samym dniu zostanie również otwarta wystawa poświęcona historii „Czerwonego Barona”. Będzie można na niej obejrzeć m.in.  jak legenda lotnika wywodzącego się ze Świdnicy wykorzystywana jest we współczesnej popkulturze i marketingu, a także dowiedzieć się co nieco o Igo Etrichu – który jest tematem wiodącym działań projektowych u naszego partnera w Trutnovie – dodaje Sylwia Osojca-Kozłowska.

Budowa repliki samolotu wyniosła 47 500 złotych, w tym koszt, jaki poniosło miasto z tytułu jej skonstruowania to około 4 700 zł (85% to dofinansowanie unijne i 5% - środki krajowe).

Czerwony Baron samolot Fokker Dr1 replika

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.