Soplicowo Archiwum - warsztaty międzypokoleniowe

Soplicowo Archiwum - warsztaty międzypokoleniowe

W ramach Festiwalu Tradycji Literackich Muzeum Pana Tadeusza zaprasza zespoły międzypokoleniowe – babcie, dziadków i wnuki – na warsztaty z Fundacją Archeologii Fotografii.

Tematem warsztatów jest fotografia pamięci oraz działania związane z prowadzeniem domowego archiwum. To osoby starsze (chociaż nie tylko one) często opiekują się rodzinnymi pamiątkami. Specjaliści z Fundacji Archeologia Fotografii pokażą uczestnikom, w jaki sposób dbać o fotografie, w jaki sposób je opisywać i katalogować. W czasie warsztatów będzie też okazja do podzielenia się wspomnieniami oraz opowiedzenia wnukom i innym uczestnikom rodzinnych historii.

Spotkanie będzie składało się z części teoretycznej i praktycznej. Na etapie zapisów poprosimy uczestników, by przynieśli swoje zdjęcia z przeszłości (najlepiej dziadków z dzieciństwa i dzieci, kiedy były kilka lat młodsze), na miejscu je zeskanujemy i wydrukujemy reprodukcje. Każdy uczestnik dostanie „pomocnik” z pytaniami do przyniesionych zdjęć. Pytania pomogą spojrzeć inaczej na znane fotografie.

W części praktycznej skupimy na łączeniu tekstu z obrazem i tworzeniu narracji fotograficznej. Wykorzystamy do tego kilka technik, m.in. technikę fotomontażu. Będziemy obserwować i dochodzić do tego, ile potrafimy wyczytać z fotografii, co pamiętamy, a co wiemy. Na ile pamięć nas zwodzi? Czy zdjęcie może być źródłem wiedzy?

Fundacja Archeologia Fotografii to pierwsza tego typu instytucja w Polsce. Powstała w sierpniu 2008 roku w odpowiedzi na realną potrzebę ochrony i wydobycia na światło dzienne archiwów po czołowych polskich fotografach. Do jej celów statutowych należy również inicjowanie projektów artystycznych i badawczych na bazie archiwów. Fundacja prowadzi również ożywioną działalność edukacyjną.

 

sobota, 21 października 2017, godz. 11.0015.30

prowadzenie: Marta Przybyło-Ibadullajev, Zuzanna Zasacka / Fundacja Archeologii Fotografii

wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy: edukacja-mpt@ossolineum.pl

Liczba uczestników ograniczona: 10 par (grup) rodzinnych (dziadkowie i wnuki).

Festiwal Tradycji Literackich Muzeum Pana Tadeusza Fundacja Archeologii Fotografii

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolny-slask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.