Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

(FOTO) We Wrocławiu otwarto Konsulat Honorowy Indii

We wrocławskim Oratorium Marianum odbyła się uroczystość otwarcia Konsulatu Honorowego Republiki Indii. Wzięło w niej udział blisko 250 osób, w tym przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, organizacji biznesowych, środowiska naukowego oraz instytucji kultury. 

Jest mi niezmiernie miło i jestem zaszczycony, że możemy spotkać się tutaj - w pięknym mieście Wrocławiu, które rok temu nosiło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Jestem tutaj dopiero kilka godzin, ale już odczułem ciepło mieszkańców, dostrzegłem radość i uśmiechnięte twarze mieszkańców Wrocławia. Odczułem również wielkie pokłady życzliwości dla mieszkańców i kultury Indii. Zawsze będę nosił w sercu i zawsze chwalił ciepło i gościnność mieszkańców Wrocławia i to, jakim ciepłem obdarowują społeczność hinduską obecną w mieście - mówił Sahri A. S. Takhi, Chargé d'Affaires Ambasady Republiki Indii w Warszawie.

- Relacje polsko-indyjskie, choć z punktu widzenia historii mogą wydawać się egzotyczne, są niezwykle bogate. Niezapomnianej przyjaźni i możliwości wykorzystania Indii jako upragnionego azylu, doświadczyliśmy w najmroczniejszych i najtragiczniejszych dla nas czasach. Podczas II wojny światowej nad tysiącami polskich sierot, które straciły rodziców w toku masowych, przymusowych przesiedleń w głąb Związku Radzieckiego, roztoczyli opiekę indyjscy maharadżowie - napisał w liście do zebranych Wojewoda Dolnośląski.

Tytuł Konsula Honorowego otrzymał Kartikey Johri, dolnośląski przedsiębiorca i wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, od ponad 30 lat mieszkający w Polsce. Nowy Konsul Honorowy jest również jednym z ambasadorów organizacji Friends of India we Wrocławiu. Od 2004 roku współpracuje z Ambasadą Indii w Warszawie przy organizacji delegacji przedsiębiorców. Aktywnie wspiera także wydarzenia promujące hinduską kulturę i historię.

- Cieszę się, że wrocławianin został honorowym konsulem Indii. Wrocławianin, bo wrocławianinem nie staje się przecież człowiek przez to, że się tutaj urodził, że w dowodzie ma wpisane miejsce urodzenia Wrocław, ale przez to, że jest otwarty, przez to, że przyjacielu jesteś przez innych lubiany i dlatego też Wrocław cię lubi - zaznaczał Jerzy Michalak, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

- Rząd Indii bardzo dobrze zainwestował, ponieważ nie tylko ustanowił Konsula Honorowego we Wrocławiu, ale w oczach wrocławian nasz Konsul Honorowy właściwie był ambasadorem Indii - podkreślał wiceprezydent Adam Grehl.

Oprócz Dolnego Śląska okręg konsularny obejmie województwa śląskie, małopolskie, opolskie, lubuskie i wielkopolskie. W samym Wrocławiu mieszka ponad dwa tysiące obywateli Indii. Od 1 lutego wszystkie formalności związane ze swoim pobytem będą mogli załatwiać w siedzibie Konsulatu przy ul. Wita Stwosza 16.

- Polska dała mi dobrą naukę, dała mi rodzinę, przyjaciół. Mam taki dług wdzięczności, że jeśli będę mógł oddać chociaż trochę, to będę szczęśliwy - zauważał Kartikey Johri.

Misją Konsula Honorowego będzie umacnianie relacji polsko-indyjskich w zakresie współpracy gospodarczej, edukacyjnej i kulturowej. Istotnym działaniem będzie również promowanie wśród Polaków wschodniej kultury.

Konsulat Honorowy Indii Republika Indii Wrocław Oratorium Marianum Kartikey Johri Shri A. S. Takhi Jerzy Michalak Adam Grehl Jarosław Kret

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.