Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Dlaczego supermarkety i galerie handlowe są zamknięte o godzinie drugiej w nocy?

Dlaczego supermarkety i galerie handlowe są zamknięte o godzinie drugiej w nocy?
źródło: tasty-and-healthy.blog.pl

Dlatego, że o tej godzinie nie ma klientów. Proste, prawda? Owszem, każdej nocy jest zapewne iluś Polaków, którzy wtedy nie śpią i być może chętnie zrobiliby zakupy. Najwyraźniej jest ich na tyle mało, że nie opłaca się otwierać dla nich

A dlaczego supermarkety i galerie handlowe są otwarte w niedziele? Dlatego, że każdej niedzieli na zakupy biegają tłumy klientów. I sklepy opłaca się otwierać. Gdyby frekwencja na dzielnych zakupach była niska, to wielu sklepów by nie otwierano i wielu pracowników miałoby wtedy wolne.

Dlatego jeśli komuś zależy, aby w niedzielę nie handlowano, niech przestanie wytwarzać popyt na handel. Pisząc po ludzku: niech robi niedzielne zakupy w sobotę, a następnego dnia nawet na sklepy nie spogląda. I namawia do tego innych dla spotęgowania efektu.

Zgłoszonego niedawno pomysłu, aby urzędowo zakazać handlu w niedzielę nie popieram. Nie zgadzam się, ponieważ jest to zakaz urzędowy, czyli ingerencja państwa w działalność gospodarczą i umowy między ludźmi. O tym kiedy sklep jest otwarty decyduje właściciel i władza państwowa nie może się do tego mieszać. Jeśli właściciel znajduje pracowników, którzy zgadzają się na pracę w niedzielę, to nie widzę przeszkód, aby pracowali. Niech państwo nie zabrania zawierania takiej umowy.

Sam pracuję w niedzielę i nie odbieram tego jako coś, co naruszałoby jakieś moje „prawa”. Wręcz przeciwnie: lubię pracować w dni, które dla innych są dniami wolnymi. Jedyną (choć przyznaję znaczną) wadą tego rozwiązania jest to, że łamię ustanowione przez Boga zasady wyznawanej przeze mnie religii chrześcijańskiej. Ale sam się na to zgodziłem i do siebie mogę mieć pretensje.

Część chrześcijan popiera ten pomysł. Rozumiem dlaczego to robią, ale uważam że robią nierozsądnie. Wpuszczają państwo do kolejnej sfery życia. Może tym razem państwowy przymus da pożądany przez nich skutek, ale następnym razem nie musi się tak stać. Następnym razem władza państwowa może ustalić, że pracownicy nie mogą nosić na szyi krzyża. A dlaczego nie? Skoro państwo może ustalać godziny pracy w sklepie, to dlaczego nie może ustalać służbowego dress-code’u?

Proponuję, aby państwo ograniczyło się do zakazywania tylko tego, co łamie wolność innych i nie regulowało umów między ludźmi. Każdego, kto nie chce aby handlowano w niedzielę zachęcam do powstrzymywania się od kupowania w ten dzień.

 

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.