Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Sztuka zdrowego snu - bezpłatne warsztaty dla rodziców we Wrocławiu

Sztuka zdrowego snu - bezpłatne warsztaty dla rodziców we Wrocławiu
Fot. materiały prasowe

7 miast, aż 108 przeprowadzonych warsztatów przez 3 ekspertów. Do tej pory już 396 rodziców i 636 położnych wzięło udział w bezpłatnych, interaktywnych warsztatach: Raz, dwa, trzy... Maluch śpi. O roli snu w rozwoju dziecka.

Spotkania są częścią ogólnopolskiej akcji społecznej, która ma na celu szerzenie wiedzy z zakresu pielęgnacji i dbałości o zdrowy sen dzieci. Do współpracy zaproszono niezależnych ekspertów: fizjoterapeutę Pawła Zawitkowskiego, psycholożkę Martę Żysko-Pałubę i ekspertkę marki JOHNSON'S® Agnieszkę Machnio.

Twoje dziecko też ma problem z zasypianiem? Warsztaty pomogą Ci znaleźć kilka sprytnych sposobów na zdrowy sen maluchów oraz poszerzą wiedzę dotyczącą psychologii i fizjologii snu najmłodszych. Na ostatnie ze spotkań organizatorzy zapraszają już 14 września we Wrocławiu. 

Patent na sen

Sen wnosi wymierne korzyści dla rozwoju poznawczego, emocjonalnego oraz zachowania dziecka, jednak w trzech pierwszych latach życia problemy z nim są powszechne. Edukacji w tym zakresie służy cykl warsztatów Raz, dwa, trzy... Maluch śpi. O roli snu w rozwoju dziecka dla rodziców, położnych, pielęgniarek, pediatrów i studentów uczelni medycznych. Podczas bezpłatnych spotkań eksperci podzielą się swoją wiedzą z zakresu psychologicznych, fizjoterapeutycznych i pielęgnacyjnych sposobów na senny rytuał, a także zaprezentują wyniki międzynarodowych badań przeprowadzonych we współpracy z pediatrami i ekspertami. Rytuały tworzą przewidywalne i mniej stresujące środowisko dla małego dziecka, które przy ich zastosowaniu łatwiej i spokojniej zasypia. W rodzicach zaś budują poczucie wysokich kompetencji, tworzą również relacje i poprawiają codzienną organizację.

Warsztaty poprowadzi trzech specjalistów. Fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski podczas warsztatu „Tajemnice snu dziecka” opowie o zależności rytmu dziennego i biologicznego a jakości snu i czuwania, a także wprowadzi uczestników w najważniejsze aspekty fizjologiczne związane z tym tematem. Psycholożka, psychoterapeutka Marta Żysko-Pałuba podczas warsztatu „Psychologia snu” przedstawi problematykę wpływu zakłóceń i niedoborów sennego wypoczynku na rodzinę i dziecko. Ekspertka marki JOHNSON'S®, a jednocześnie redaktorka naczelna magazynku „W Czepku Urodzone” Agnieszka Machnio zaprezentuje wyniki międzynarodowych badań  JOHNSON'S® dotyczących trzech kroków do dobrej i przespanej nocy, a także opowie o mitach i faktach dotyczących popularnych składników do pielęgnacji skóry.

- Problemy ze snem u małych dzieci są powszechne. Dotyczą takich tematów jak zbyt częste wybudzanie się nocne, przedłużające się usypianie, zbyt krótkie drzemki, nocne wędrówki czy koszmary senne. Skala wspomnianych trudności swoją siłą rażenia dotyka nie tylko dzieci, ale też rodziców. Niewyspany maluch jest rozdrażniony i niesforny. Trudniej mu nawiązywać kontakty z innymi. Jest mniej ciekawy świata na czym cierpi rozwój intelektu. Deficyt snu to nie tylko występowanie zakłóceń pamięci, koncentracji uwagi, ale także niższa odporność i gorszy wzrost masy ciała – mówi psycholożka Marta Żysko-Pałuba.

Dodaje również, że wśród opiekunów nieśpiących maluchów zwiększa się ryzyko wystąpienia depresji. Kolejną negatywną konsekwencja jest również zaburzenie więzi rodzic - dziecko.

Trzy kroki do zdrowego snu

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że około 50-80% świadomych i popartych merytoryczną wiedzą starań zapobiegania sytuacjom deficytu snu u dzieci wpływa pozytywnie na życie całej rodziny. Aby dziecko spało prawidłowo, trzeba nauczyć je dobrych nawyków najwcześniej jak to możliwe. Okres między 0-3 miesiącem życia uważa się tu za najważniejszy. Należy obserwować i zapamiętywać sygnały, wskazujące na to, iż dziecko jest zmęczone. Przez pierwsze 6-8 tygodni noworodek nie jest w stanie być aktywny dłużej niż 2 godziny między jedną, a drugą drzemką. Rodzice muszą być tego świadomi, a jeśli nie położą dziecka w odpowiednim momencie, pewna granica jego zmęczenia zostanie przekroczona. Wtedy już o wiele trudniej ułożyć dziecko do snu, co również zaburza pewien rytm, do którego maluch i rodzice zaczęli się przyzwyczajać. Wielopłaszczyznowe analizy dowiodły, że stosowanie terapii niefarmakologicznych w celu rozwiązywania problemów z zasypianiem jest bardzo skuteczne w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa. O tym w jaki sposób radzić sobie z tym trudnym i przysparzającym wiele zmartwień tematem opowiedzą szczegółowo eksperci. 

Sen jest jedną z najpiękniejszych tajemnic naszego życia. To podstawa, to fundament, trampolina dla wszystkich mechanizmów dojrzewania i rozwoju organizmu dziecka – mówi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta.

Z wykorzystaniem międzynarodowych badań marka JOHNSON’S® stworzyła prosty, trzystopniowy rytuał na dobranoc o potwierdzonej klinicznie skuteczności, który poprawia sen dziecka w zaledwie jeden tydzień. Metoda, której skuteczność potwierdzono klinicznie, zakłada multisensoryczną triadę następujących po sobie czynności: kąpieli, masażu i wyciszenia poprzedzającego zaśnięcie dziecka. Wielopłaszczyznowe analizy dowiodły, że stosowanie takich terapii niefarmakologicznych w celu rozwiązywania problemów z zasypianiem jest bardzo skuteczne w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa. Podczas trwającej trzy tygodnie obserwacji 405 matek dzieci w wieku od 7 do 36 miesięcy postępowało zgodnie z rekomendowanym rytuałem. Badania pokazały, że po tygodniu stosowania się do zaleceń dzieci spały średnio do godziny dłużej, a czas ich nocnego czuwania skrócił się o 32%. Znaczna poprawa snu dziecka i matki utrzymywała się po roku od wprowadzenia nowych nawyków.

Warsztaty JOHNSON'S®  - gdzie i kiedy?

W 2016 roku marka zorganizowała pierwszą edycję kampanii poświęconej znaczeniu  wielozmysłowej stymulacji dla prawidłowego rozwoju dzieci. Przeprowadzone w jej ramach warsztaty były przeznaczone dla środowiska medycznego i rodziców dzieci od lat 0 do 3. Podczas 12 warsztatów w 8 miastach  wyedukowano z zakresu stymulacji sensorycznej ponad 1600 osób.

Warsztaty we Wrocławiu są finałem i podsumowaniem tegorocznej edycji akcji Raz, dwa, trzy... Maluch śpi. O roli snu w rozwoju dziecka. W przyszłym roku planowana jest kolejna odsłona  wydarzenia.

Aby zapisać się na warsztaty wystarczy wejść na stronę:

http://johnsons.babyonline.pl/zapisy, wybrać lokalizację oraz wypełnić formularz.

Cykl warsztatów Raz, dwa, trzy... Maluch śpi. O roli snu w rozwoju dziecka  odbywa się pod honorowym patronatem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych i patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Położnych oraz Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Integracji Sensorycznej.

warsztaty zdrowy sen warsztaty zdrowego snu Marta Żysko-Pałuba Paweł Zawitkowski

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.