Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

WBO 2017 - przemyślenia i propozycje

WBO 2017 - przemyślenia i propozycje
źródło: wroclaw.pl/rozmawia/wroclawski-budzet-obywatelski

Długo zastanawiałem się jak zagłosować na WBO. Musiałem przyjąć strategię eliminacji, ponieważ znalazłem więcej ciekawych projektów niż mam głosów.

 

Chcę podzielić się tym, jak zagłosowałem. Może ktoś, kto jeszcze się zastanawia skorzysta z moich przemyśleń i ułatwi mu to wybór? Byłoby mi bardzo miło, jeśli ułatwiłbym komuś decyzję.

Mały Projekt Rejonowy

W przeciwieństwie do pozostałych, w tym akurat przypadku trudność polegała na znalezieniu projektu, na których chciałbym zagłosować. Zastanawiałem się, czy nie oddać tu głosu pustego, ale znalazłem projekt 490. Zakłada on uzupełnienie siłowni zewnętrznej przy Górce Pafawag/Wzgórzu Gajowickim o urządzenia do kalisteniki. Nie jestem entuzjastą siłowni na świeżym powietrzu, ale  urządzenia takie jak drążki do podciągania czy poręcze nie mają rdzewiejących ruchomych elementów, nie wymagają regulacji i nie są łatwe do zniszczenia.

Duży Projekt Rejonowy

Zastanawiałem się nad 309, 579 i 727. Pierwszy z nich to przede wszystkim remont ulicy Lakierniczej i otwarcie jej na ruch jednokierunkowy. Drugi projekt zakłada uporządkowanie Górki Pafawag – stworzenie toru saneczkowego i punktu widokowego. Ostatni polega na zagospodarowaniu podwórka pomiędzy ulicami Grabiszyńską, Ostrowskiego, Fiołkową i Nasturcjową.

Kusił mnie projekt 579 między innymi dlatego, że pieniądze poszłyby na obiekt blisko mojego domu i mógłbym korzystać z tego codziennie. Uważam jednak, że są kwestie ważniejsze niż rekreacja i estetyka. A zawarty w opisie pomysł, aby kiedyś, może w przyszłości zainstalować naśnieżanie ostatecznie przekonał mnie do rezygnacji. Nie chcę czegoś, co będzie generowało koszty.

Do projektu 727 przekonywał mnie znajomy mieszkający w tej okolicy. Wiem jak wygląda ten teren i to rzeczywiście jest „potworne podwórko”. Mocno się zastanawiałem nad tą propozycją.

Projekt 309 dotyka sprawy, którą uważam za bardzo ważną. Chcę, aby miasto było sprawne, aby można było szybko i łatwo się po nim poruszać. Otwarcie Lakierniczej popieram (pisałem o tym). Lepszy transport znaczy, że szybciej dociera się do pracy, nie jest się zmęczonym, mniej się wydaje na benzynę. Wolę miasto mniej ładne (to zresztą dosyć względne pojęcie), ale bardziej sprawne.

Ostatecznie wybrałem 309, czyli otwarcie ulicy Lakierniczej i wyremontowanie jej.

Projekty Ogólnomiejskie

Rozważałem 514, 594, 688 i 716. Pierwszy (514) i trzeci (688) poruszają ważny dla mnie temat pszczół i innych owadów zapylających. Drugi (594) zakłada nasadzenie sekwoi, zaś ostatni (716) to remonty chodników przy ulicach prowadzących do Parku Grabiszyńskiego: Odkrywców, Podróżniczej, Pionierskiej i Ślusarskiej.

Mimo całej mojej sympatii dla ciekawego projektu 594 myślę, że pozostałe projekty dają więcej korzyści. Jeśli jednak okaże się, że projekt zwycięży, to chętnie zgłoszę się na ochotnika do pomocy, ponieważ organizatorzy rozważają udział wolontariuszy przy nasadzeniach.

Remonty dróg i chodników są dla mnie bardzo ważne i to skłania mnie ku projektowi 716.

Zagłosowanie na dwa bardzo podobne projekty to już lekki fanatyzm, więc postanowiłem wybrać jeden pomiędzy 514 i 688. Trzy argumenty przekonują mnie za tym, aby wskazać 688. Projekt zakłada utworzenie czterech zielonych enklaw zamiast jednej dużej, a dywersyfikacja jest w tym przypadku ważna. Pszczołami mają zajmować się studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Pszczelarzy „Apis” z Uniwersytetu Przyrodniczego.  I może to już mniej ważne, ale w projekcie 514 jest mowa o przekazaniu miodu na aukcję WOŚP. Wiele działań Orkiestry uważam za pożyteczne, ale czemu wsparta ma być akurat jej działalność? Organizacji charytatywnych jest bardzo dużo. Orkiestrze pomaga każdy: politycy coś licytują (a jak nie, to robi się na nich nagonkę, że z pewnością nie kochają chorych dzieci), straż graniczna zbiera, telewizja publiczna robi „oprawę” dla akcji. Nie uważam, że wszyscy musimy koniecznie robić to samo. Nie podoba mi się, że jak coś ma być na cele charytatywne, to znaczy że domyślnie będzie w ramach WOŚP. Możliwie, że dla Organizatorów projektu miało to stanowić kolejny plus ich inicjatywy. Dla jednych będzie, a dla mnie nie.

Można wybrać dwa projekty ogólnomiejskie – ja wybrałem 688 oraz 716, czyli miodowe łąki z ulami oraz remonty chodników w okolicy Parku Grabiszyńskiego.

Podsumowanie

Moje wybory to 490, 309, 688 i 716. Pozostałe projekty, które tu opisywałem również uważam za wartościowe i gdybym mógł wsparłbym wszystkie osiem.

 

WBO 2017 partycypacja owady zapylające remonty Grabiszyn-Grabiszynek Oporów Klecina Krzyki-Partynice Gajowice Borek Powstańców Śląskich

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.