Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Soplicowo Archiwum - warsztaty międzypokoleniowe

Soplicowo Archiwum - warsztaty międzypokoleniowe
Fot. Sławomir Kasper

W ramach Festiwalu Tradycji Literackich Muzeum Pana Tadeusza zaprasza zespoły międzypokoleniowe – babcie, dziadków i wnuki – na warsztaty z Fundacją Archeologii Fotografii.

Tematem warsztatów jest fotografia pamięci oraz działania związane z prowadzeniem domowego archiwum. To osoby starsze (chociaż nie tylko one) często opiekują się rodzinnymi pamiątkami. Specjaliści z Fundacji Archeologia Fotografii pokażą uczestnikom, w jaki sposób dbać o fotografie, w jaki sposób je opisywać i katalogować. W czasie warsztatów będzie też okazja do podzielenia się wspomnieniami oraz opowiedzenia wnukom i innym uczestnikom rodzinnych historii.

Spotkanie będzie składało się z części teoretycznej i praktycznej. Na etapie zapisów poprosimy uczestników, by przynieśli swoje zdjęcia z przeszłości (najlepiej dziadków z dzieciństwa i dzieci, kiedy były kilka lat młodsze), na miejscu je zeskanujemy i wydrukujemy reprodukcje. Każdy uczestnik dostanie „pomocnik” z pytaniami do przyniesionych zdjęć. Pytania pomogą spojrzeć inaczej na znane fotografie.

W części praktycznej skupimy na łączeniu tekstu z obrazem i tworzeniu narracji fotograficznej. Wykorzystamy do tego kilka technik, m.in. technikę fotomontażu. Będziemy obserwować i dochodzić do tego, ile potrafimy wyczytać z fotografii, co pamiętamy, a co wiemy. Na ile pamięć nas zwodzi? Czy zdjęcie może być źródłem wiedzy?

Fundacja Archeologia Fotografii to pierwsza tego typu instytucja w Polsce. Powstała w sierpniu 2008 roku w odpowiedzi na realną potrzebę ochrony i wydobycia na światło dzienne archiwów po czołowych polskich fotografach. Do jej celów statutowych należy również inicjowanie projektów artystycznych i badawczych na bazie archiwów. Fundacja prowadzi również ożywioną działalność edukacyjną.

 

sobota, 21 października 2017, godz. 11.0015.30

prowadzenie: Marta Przybyło-Ibadullajev, Zuzanna Zasacka / Fundacja Archeologii Fotografii

wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy: edukacja-mpt@ossolineum.pl

Liczba uczestników ograniczona: 10 par (grup) rodzinnych (dziadkowie i wnuki).

Festiwal Tradycji Literackich Muzeum Pana Tadeusza Fundacja Archeologii Fotografii

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.