X Legnickie Prezentacje Edukacyjne


Krzysztof Kowalczyk interpeluje w sprawie roweru miejskiego

Krzysztof Kowalczyk interpeluje w sprawie roweru miejskiego

W związku z podjętą przez Radę Miejską decyzją o uruchomieniu programu Roweru Miejskiego w Jaworze radny Krzysztof Kowalczyk zgłosił kilka propozycji.

Krzysztof Kowalczyk postuluje ujęcie we flocie rowerów także tandemów oraz kilku sztuk rowerów elektrycznych, co zaczynają wdrażać już stopniowo sąsiednie miasta w regionie. Ponadto część z rowerów powinna zdaniem radnego posiadać foteliki do przewozu małych dzieci. Kowalczyk proponuje również uruchomienie strony internetowej lub specjalnej zakładki na stronie Urzędu Miejskiego z mapą, na którą zostaną naniesione wszystkie punkty – stacje miejskiego roweru.

- Analizując zgłaszane już sygnały przez mieszkańców sugeruję, aby opłaty obejmowały bezpłatne korzystanie z roweru przez pierwsze 20 minut, co zachęci mieszkańców do rezygnacji z korzystania z samochodów na rzecz znacznie zdrowszej formy przemieszczania się po mieście. Następna godzina mogłaby kosztować złotówkę i tak dalej w miarę upływu czasu za korzystnie z wypożyczonego sprzętu. Dla użytkowników systemu ważne jest, aby można było na wszystkich stacjach rowerowych rejestrować oraz dokonywać płatności przy pomocy karty płatniczej czy możliwości wypożyczenia jednośladów za pomocą smartfona - argumentuje radny Krzysztof Kowalczyk.

Jako inicjator kilku zrealizowanych w 2018 r. akcji happeningowych „Jawor na dwóch kółkach” radny apeluje także o rozpoczęcie prac nad „Koncepcją rozwoju komunikacji rowerowej w Jaworze na lata 2019-2025”, której założeniem będzie powstanie spójnej sieci ścieżek rowerowych spinających całe miasto, podejmowanie działań w zakresie poprawy infrastruktury technicznej, np. obniżanie krawężników czy wprowadzenie możliwości kontraruchu. Jak zaznacza, mieszkańcy zwracają uwagę na potrzebę zachowania ciągłości tras rowerowych, a także konieczność edukacji pieszych oraz kierowców, w zakresie bezpiecznego korzystania z dróg publicznych.

- Pragnę przypomnieć, iż jako radny byłem wnioskodawcą zmian do projektu budżetu Gminy Jawor na 2019 r., apelując o przeznaczenie kilkunastu tysięcy złotych na opracowanie planu sieci ścieżek w naszym mieście w oparciu o badania, ankiety i analizę obecnego natężenia ruchu pieszo-rowerowego w mieście. Dlatego też raz jeszcze proszę o poważne podejście do tego zagadnienia i rozpoczęcie merytorycznych prac w tym zakresie, gdyż mieszkańcy oprócz wypożyczenia rowerów, muszą mieć zapewnione bezpieczne warunki do korzystania z tego sprzętu - zaznacza radny.

Kowalczyk prosi także o odpowiedź na pytanie czy Gmina Jawor aplikowała o dofinansowanie ze środków zewnętrznych w zakresie uruchomienia Jaworskiego Roweru Miejskiego (jeśli nie to dlaczego?) oraz czy analizowała koszty dalszego utrzymania tej infrastruktury (jeśli tak to jakie są wyniki tego badania?).

Krzysztof Kowalczyk Jaworski Rower Miejski rower miejski ścieżki rowerowe rower

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.