Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Gwoździewicz poszerza horyzonty. Dolnośląski Festiwal Nauki po raz pierwszy w Jaworze

Nie ma lepszego sposobu na popularyzację nauki niż poprzez ukazanie jej bezpośredniego wpływu na nasze życie codzienne. Tak było w I Liceum Ogólnokształcącym im. Księcia Bolka I w Jaworze.

Punktualnie w samo południe w jaworskim LO rozpoczął się wykład dotyczący racjonalizacji zużycia energii w gospodarstwie domowym. Prelegentem był dr inż. Maciej Gwoździewicz z Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej, absolwent jaworskiego "Bolka". Wykład odbył się w ramach XX edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Dolnośląski Festiwal Nauki zawitał do Jawora. Był to wykład z fizyki, z elektryki, ale podany w bardzo przystępnej formule. Dowiedzieliśmy się jak oszczędzać w bardzo prosty sposób, jak płacić mniejsze rachunki. Oczywiście przy zachowaniu naukowości wykładu i bardzo precyzyjnej wypowiedzi dr inż. Macieja Gwoździewicza - mówił Mieczysław Michalski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze.

Główną tematyką spotkania było omówienie sposobów na ograniczenie zużycia energii w gospodarstwie domowym. Prowadzący omawiał zjawiska fizyczne w urządzeniach codziennego użytku takich jak lodówka, pralka, czajnik, płyta grzewcza czy żarówka. Prezentację zakończył temat rychłej rewolucji w motoryzacji w postaci samochodów o napędzie elektrycznym. Audytorium żywo reagowało na przedstawianą prezentację, która zawierała również elementy humorystyczne.

Miło mi po 12 latach wrócić do jaworskiego LO. W tym roku po raz pierwszy Dolnośląski Festiwal Nauki zawitał do Jawora, przede wszystkim dzięki porozumieniu, jakie w maju br. zostało podpisane między Wydziałem Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej a Starostwem Powiatowym w Jaworze. Mam nadzieję, że za rok nie będzie w Jaworze Dnia Nauki, ale Dni Nauki, przynajmniej dwa - podsumował wykład prelegent dr inż. Maciej Gwoździewicz.

W otwartym wykładzie oprócz uczniów jaworskiego Liceum z dyrektorem Mieczysławem Michalskim na czele udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej z Piotrowic, Zespołu Szkół w Męcince, ZSiP w Bolkowie, PCKZiU w Jaworze. Starostwo Powiatowe w Jaworze reprezentowali naczelnik Beata Janas i wicestarosta Arkadiusz Baranowski. Pojawili się także goście, wśród nich ksiądz ks.Tomasz Bunikowski z Parafii pw. św. Marcina w Jaworze.

Wykład był bardzo interesujący, z ciekawą formą prezentacji, dostosowaną do słuchaczy. Mam nadzieję, że dzięki usłyszanym dziś wskazówkom moje rachunki za energię elektryczną będą mniejsze - zauważał radny Krzysztof Detyna.

Na koniec spotkania dyrektor Mieczysław Michalski i dr inż. Maciej Gwoździewicz wyrazili nadzieję na to, że Dolnośląski Festiwal Nauki na trwałe wpisze się w kalendarz jaworskich imprez.

Konsumujemy pierwsze owoce porozumienia między Powiatem Jaworskim a Politechniką Wrocławską. Dr inż Maciej Gwoździewicz wygłosił interesujący wykład. Jestem mile zaskoczony, że tak fascynująco można opowiadać o oszczędzaniu energii, pralkach, lodówkach i artykułach AGD. Dziękuję w imieniu władz Powiatu Jaworskiego za ten ciekawy wykład. To kolejny krok do tego, aby to nie był tylko Dzień Nauki w naszej szkole, ale przynajmniej cykliczna, dwudniowa impreza z większą liczbą panelistów - zaznaczał wicestarosta Arkadiusz Baranowski.

I Liceum Ogólnokształcące w Jaworze I LO I LO im. Księcia Bolka I Dolnośląski Festiwal Nauki Politechnika Wrocławska PWr dr inż. Maciej Gwoździewicz Mieczysław Michalski

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.